Fałszywa Czarna Wdowa też jest niebezpieczna

W Irlandii każdego roku dochodzi do kilkunastu lub kilkudziesięciu przypadków ugryzienia przez najniebezpieczniejszego pająka w kraju, a to niekiedy wymaga hospitalizacji.

Mowa oczywiście o tzw. fałszywej czarnej wdowie, a jej jad jest na tyle niebezpieczny, iż może wywoływać intensywną reakcję immunologiczną. Takich przypadków jest rocznie kilkanaście, a w całym 2020 roku, odnotowano 16 ugryzień.

Objawy są różne i zależą od stanu zdrowia i odporności na jad pająków u poszczególnych osób, bo może skończyć się na niewielkim bólu i takim samym obrzęku, ale może być też na tyle groźne, że wymagana będzie interwencja lekarska. Większość pacjentów ugryzionych przez Fałszywą Czarną Wdowę określa objawy do łagodnych do średnio ciężkich, a objawy uznawane są za te, które występują u osób, ukąszonych przez prawdziwą Czarną Wdowę.

Specjaliści z zakresu uczuleń i badacze pająków zajęli się wszystkimi ubiegłorocznymi przypadkami ukąszeń, a z ich pracy wynika, że osoby uczulone na jad pająków, powinny chronić się przed ugryzieniami, chociaż to bardzo trudne, bo pajęczaki, najczęściej aktywne są w godzinach naszego spoczynku.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę ze swojego stanu zdrowia i wiedzieć, czy jesteśmy uczuleni na jad pająków, a to mogą określić tylko specjalistyczne badania. W przypadku ugryzienia przez pająka, kiedy nie nastąpi natychmiastowa reakcja immunologiczna organizmu, a utrzymuje się silny obrzęk lub ból, po pomoc można zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. W innych przypadkach więc np. pojawienia się duszności, należy natychmiast wezwać ekipę reanimacyjną.

W części przypadków występują też objawy, które wcale nie muszą wskazywać na ugryzienie przez pająka, bo w miejscu ukąszenia, pojawia się tylko lekkie swędzenie, ale za to podnosi się wyraźnie ciśnienie krwi, czasami nudności, a i obserwowane było również upośledzenie funkcji mobilnych. W takich przypadkach także należy zgłosić się po pomoc do lekarza, a w stanach średnio ciężkich, wezwać karetkę pogotowia.

Z ukąszeniami przez pająki, będziemy mieli do czynienia przynajmniej do września, a to wtedy, irlandzkie pajęczaki, stopniowo wygaszają swoją aktywność i chowają się na zimę, niestety często w naszych domach.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Chorzy są przeraże
Radosna wiadomość
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian