Facebookowi dawcy nasienia

W Irlandii powstały przynajmniej trzy facebookowe grupy, na których znajdują się oferty dawców nasienia.

Panowie reklamują się zazwyczaj, jako osoby zdrowe, przedstawiają swoje zdjęcia i informują o dotychczasowym trybie życia, ale jak mówią eksperci z zakresu rozrodczości, nie ma żadnej gwarancji, że opis jest zgodny z prawdą. Istnieje też duże ryzyko niepowodzenia, ponieważ mężczyźni oferujący nasienie, nie przechodzą kompleksowych badań, a mogą okazać jedynie ich podstawowy zestaw.

Specjaliści od zapłodnień In vitro przekonują, że takie oferty, mogą nieść ze sobą szereg zagrożeń zdrowotnych, a i wysokie jest ryzyko niepowodzenia w zapłodnieniu.

The Times dotarł do kobiet w Irlandii, które skorzystały z takich ofert i duża część z nich stwierdziła, że zabieg zapłodnienia, okazał się nieskuteczny. Kobiety twierdziły jednak, iż zdecydowały się na tę formę zapłodnienia, ponieważ tradycyjna, stosowana w profesjonalnych ośrodkach zdrowia, jest dla nich zbyt droga.

Wg lekarzy zajmujących się zapłodnieniami In vitro, w tym zakresie, nie cena powinna być wyznacznikiem decyzji, a przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentek i szansa na zajście w ciążę.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Obowiązkowa kwarant
Revolut podnosi ceny
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian