Facebook zalany fałszywymi kontami

Przed początkiem roku szefostwo Facebooka ogłosiło, iż przeprowadzi szeroką akcję czyszczenia tego medium, a wynik za pierwszy kwartał jest porażający.

Od początku stycznia do końca marca technicy Facebooka kontrolowali konta użytkowników, a jak się następnie okazało, aż 2,19 miliarda kont było fałszywych. Co ważne, pierwsze kroki w tym zakresie Facebook stawiał już w roku 2018, a w jego ostatnim kwartale usunął 1,2 mld fałszywych kont.

Jak dodają władze techniczne firmy Marka Zuckerberga, to trochę walka z wiatrakami, bo na miejsce usuniętych, próbuje się zakładać nowe, a te najczęściej używane są do hejtowania lub wprowadzania w błąd użytkowników Facebooka.

Miesięcznie z Facebooka korzysta aktywnie 2,38 miliarda użytkowników, więc ilość usuniętych kont, może wskazywać na skalę problemu, jaki zaistniał w tym największym medium społecznościowym.

Do wykrywania fałszywych, zdublowanych lub nieużywanych kont Facebook wykorzystuje zaawansowane systemy opierające się na sztucznej inteligencji, ale po każdorazowym odnalezieniu takiego konta, to technicy decydują, czy ma ono zostać zamknięte.

Narażeni na usunięcie konta są wszyscy użytkownicy Facebooka, którzy podali fałszywe dane, w tym nieprawdziwy lub wyłącznie na potrzeby rejestracji stworzony adres e-mail. Jeżeli system wykryje, iż adres użyty do rejestracji został usunięty z sieci, Facebook może w takim przypadku sądzić, że konto jest fałszywe.

Również podejrzanym będzie konto, na którym od dłuższego czasu nic się nie dzieje, a są konta, mówią przedstawiciele giganta, gdzie ostatni wpis datuje się na 2014 rok. Tu jednak sprawa jest bardziej skomplikowana, bo za każdym razem dział techniczny kontaktuje się z użytkownikiem i pyta o powód tak niskiej aktywności.

Facebook poinformował również, iż na tyle rozwinął technologię wyszukiwania fałszywych kont, iż są one odnajdywane w czasie do kilkunastu sekund po ich założeniu i w większości natychmiast wyłączane. Część fałszywych lub nieużywanych kont może pozostać jeszcze jakiś czas aktywnych, jednak to kwestia czasu, jak zostaną odnalezione i usunięte, dodają technicy Facebooka.

Bogdan Feręc

Źr: Facebook

Znajdź nas:

Prof. Mirosław Maty
Niepewność jutra
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn