Facebook to niebezpieczne miejsce

Na facebookowych stronach znaleźć można wiele nieprzydatnych informacji, ale jest też grupa osób, która traktuje to medium społecznościowe, jako platformę sprzedaży, więc na nim reklamuje produkty, które chce zbyć.

Oczywiście Facebook, jako taki, monitorowany przez władze, a konkretnie przez Gardę, która właśnie tą drogą, odnalazła wielu sprawców kradzieży. Garda ustaliła, że na platformie Facebook Marketplace, znajduje się sporo atrakcyjnych ofert i na tych się skupiła, a dogłębna analiza wykazała, że towary pochodzą z kradzieży. W przypadku ujawnionym przez irlandzką policję chodziło o markowe perfumy, ale to nie wszystko, co poprzez Facebooka, odnalazła Garda.

Jak informuje Biuro Pasowe An Garda Siochána, policjanci odnajdują w ten sposób również inne skradzione wcześniej przedmioty, więc sprzęt elektroniczny i sportowy, ale także leki oraz środki higieniczne.

Najwięcej jednak ofert skradzionych rzeczy dotyczy kosmetyków, bo złodzieje uważają, że to towary stosunkowo niskiej wartości i nie będą przykuwać uwagi internetowych śledczych. To błędne założenie, a przekonało się o tym już kilkanaście osób, które ukradzione wcześniej perfumy i wody kolońskie, wystawiły do sprzedaży właśnie na Facebooku.

Policjanci z pionu śledczego dodają, że monitorują wszystkie chyba platformy sprzedaży, jakie obecne są w Irlandii, co oznacza, że nikt tam, przynajmniej oferujący towary pochodzące z kradzieży, nie może czuć się bezpiecznie.

Garda zaleca też, by w przypadku odnalezienia swojej skradzionej własności np. na Facebooku lub na innej platformie sprzedaży, poinformować o tym policję, by ta, zajęła się ustaleniem sprawcy. W Internecie wiele spraw wygląda prosto, a i medium to daje ułudę prywatności, ale jak mówią funkcjonariusze z jednostki przestępstw gospodarczych, za pośrednictwem tego narzędzia, można prześledzić całą drogę od wystawienia skradzionego przedmiotu na aukcję, po jego sprzedaż, aż trafi się i do sprzedawcy, jak i nabywcy.

*

I po co im, w domyśle władzom, dodatkowe narzędzie w postaci chipowania nas, skoro i tak wiedzą o nas wszystko?

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij...
Druga pełna blokada
Zieloni chcą zmniej
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish