EWSS będzie obniżony, jeżeli trzeba będzie go wydłużyć

Ministerstwo Finansów zasygnalizowało, że program dopłat do wynagrodzeń pracowniczych (EWSS), musiałby doczekać się znacznych modyfikacji, jeżeli miałby zostać przedłużony poza marzec przyszłego roku.

Program EWSS jest wsparciem dla przedsiębiorców, którzy starają się zachować miejsca pracy, a przychody ich firm, nie pozwalają na utrzymanie pełnego stanu zatrudnienia. Minister Donohoe powiedział, że w przypadku, kiedy okaże się niezbędne rozciągnięcie tej pomocy państwowej na kolejne miesiące, poza marzec 2021, kwota pomocy na jednego pracownika, będzie musiała być obniżona.

Możliwości budżetowe na kolejny rok są dosyć mocno ograniczone, dodał minister finansów, więc i ograniczyć należy wszelkie wydatki, jakie w ramach pomocy państwowej, wspierają pracodawców i ich firmy. Będzie to zgodne z założeniami budżetu na rok przyszły, a w tych założono, iż biznes, powinien stopniowo przejmować funkcję pełnego utrzymywania zatrudnionych w nim osób.

Oczywiście Ministerstwo Finansów rozumie, że przyszły rok będzie trudnym dla irlandzkiej gospodarki, potrzebne są pakiety stymulacyjne, jednak będą one kierunkowe, więc nie wszyscy będą mogli z nich korzystać. Pieniądze kierowane mają być do sektorów, które najbardziej ucierpiały na pandemii, a i są z tego powodu najbardziej poszkodowane, jeżeli chodzi o zatrudnienie i straty finansowe.

Z całą pewnością utrzymane zostaną, o ile będą niezbędne, środki pomocowe dla osób starszych oraz osób, które utraciły zatrudnienie z powodu koronawirusa, ale i w tym przypadku może być tak, że kwoty zasiłków będą się obniżać, a wzrastać wszędzie tam, gdzie podniesione zostaną poziomy ograniczeń.

Informację tę minister Donohoe przedstawił posłom na posiedzeniu Komisji Nadzoru Budżetowego.

Bogdan Feręc

Źr: independent

Polska-IE: Udostępnij
Program pomocy dla k
Ryanair ponownie gra
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian