Everybody lies

Met Éireann wydało pilne ostrzeżenie przed silnym wiatrem, który może poczynić pewne szkody na zachodnim i północnym wybrzeżu.

Dzisiaj o godzinie 15:00 zacznie obowiązywać żółte ostrzeżenie o silnym wietrze, który osiągnie średnią prędkość od 50 do 65 km/h, a w porywach nawet do 110 km/h. Taka siła podmuchów może łamać gałęzie drzew, a nawet zrywać napowietrzne linie energetyczne, więc możliwe są przerwy w dostawach prądu. Ten alert obowiązywać będzie dla Donegal, Galway, Leitrim, Mayo oraz Sligo, a potrwa do 23:00.

Kolejne z ostrzeżeń dotyczy silnego wiatru z porywani do 110 km/h, jednak obowiązywać będzie od 15:00 do 20:00, a z tym alertem spotkają się mieszkańcy Clare i Kerry.

W obu przypadkach wiatr spodziewany jest wzdłuż całego wybrzeża Atlantyku i będzie południowo-zachodni, skręcający na zachodni.

Niedawno Met Éireann wydał z siebie prognozę długoterminową, o czym informowaliśmy, a w tej mówiło się, że do końca roku, meteorolodzy, nie spodziewają się dramatycznych wydarzeń pogodowych, a tu…

No właśnie, najpierw przyszedł storm Barra, a teraz mamy kolejny ośrodek niskiego ciśnienia, który nie jest może zbyt głęboki, ale także może poczynić szkody, więc wcześniejsze przewidywania synoptyków, mijają się jakby z rzeczywistością. Może być też tak, o ile przyjrzymy się słowom Met Éireann, a te mówiły o ciepłych i deszczowych świętach Bożego Narodzenia, że i te się nie sprawdzą, więc białe święta, wciąż mogą być możliwe.

Przyznać jednak trzeba, iż pogoda, głównie ta w Irlandii, jest nieprzewidywalna w stopniu wysokim, więc nie można mieć pretensji do Met Éireann, że raz mówi jedno, a kolejnym razem coś całkiem innego. Taka jest Irlandia, więc rządzi się swoimi własnymi pogodowymi humorami, chociaż, jak można przekonać się we wpisie na moim prywatnym Facebooku, czekam na śnieg i RED Alert, a i wciąż nie tracę nadziei, że ten się pojawi.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська