Eutanazja będzie omawiana w Dáil. Pierwszy krok został postawiony

Niższa izba irlandzkiego parlamentu dała zielone światło procesowi legislacyjnemu i usunięto pierwszą z przeszkód, jakie stały na drodze do rozpoczęcia prac parlamentarnych.

Posłowie przez kilkadziesiąt minut rozważali, czy ustawa o wspomaganiu śmierci powinna wejść pod obrady Oireachtas, ale uznali, że trzeba dać szansę na rozważenie wszelkich projektów, czyli i ten, znajdzie się w komisjach. Nie obyło się bez zdań przeciwnych, a nawet krytycznych, ale widać również duży podział w tym zakresie, bo prawie połowa posłów uznała, iż eutanazja, nadal powinna być zabroniona w Irlandii.

Po debacie rozpoczęło się głosowanie, które stosunkiem głosów 81 za i 71 przeciwnych, otworzyła drogę propozycji ustawy, co skieruje ją bezpośrednio do pracy w podkomisjach. Pierwszą będzie Komisja Oireachtas ds. Zdrowia, która przyjrzy się projektowi, a i może zaproponować poprawki lub usunąć część zapisów.

Jest w tej sprawie jeszcze jeden problem, ponieważ za sprawą posłów, zniknął rządowy projekt powołania grupy specjalnej, a ta miałby zająć się opiniowaniem ustawy i przeprowadzeniem 12-miesięcznych konsultacji społecznych. Posłowie stwierdzili jednak, iż na obecnym etapie, takie ciało, nie jest potrzebne, więc opiniowaniem zajmą się sami.

Posłowie koalicji głosowali w zgodzie ze swoim sumieniem, ponieważ nie została w tej sprawie wprowadzona dyscyplina głosowania, a projekt pod obrady wprowadził poseł Gino Kenny z Partii Socjalistycznej.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas

Polska-IE: Udostępnij
Koronawirus zmniejsz
Garda powinna zlikwi
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian