Europosłowie udali się do Słowenii, aby podsumować sytuację w zakresie praworządności

Delegacja Parlamentu Europejskiego udała się do Słowenii, aby podsumować sytuację w zakresie praworządności, wolności mediów i walki z korupcją. Europosłowie pozostaną w Lublanie do 15 października.

Siedmiu posłów z Komisji Wolności Obywatelskich i jeden z Komisji Kontroli Budżetowej weźmie udział w spotkaniach z szeroką listą przedstawicieli państwa, społeczeństwa obywatelskiego i mediów.

Program europosłów obejmuje rozmowy m.in. z organizacjami pozarządowymi, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, naukowcami, dziennikarzami i organizacjami zajmującymi się wolnością prasy, Naczelnym Prokuratorem Krajowym i byłym prezesem Stowarzyszenia Prokuratorów Słowenii, urzędnikami Ministerstwa Sprawiedliwości, przedstawicielami Komisji ds. Zapobiegania Korupcji, członkami Zgromadzenia Narodowego, przewodniczącym Krajowej Rady oraz prezesami Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Obrachunkowego.

Podczas wizyty eurodeputowani mają poruszyć ze swoimi rozmówcami kwestie związane z wartościami UE, w tym wolnością mediów i działaniami antykorupcyjnymi, a także nominacją słoweńskich prokuratorów delegowanych do Prokuratury Europejskiej.

W skład delegacji nie weszli polscy eurodeputowani.

Parlament Europejski zwracał w przeszłości uwagę na publiczne ataki premiera Słowenii Janeza Jansy na dziennikarzy, a zwłaszcza na krajową agencję prasową STA i pojawiają się doniesienia o ingerencji politycznej w pracę dziennikarzy.

W liście otwartym z października 2020 roku 22 słoweńskich redaktorów naczelnych ostrzegło, że „są bezpośrednio poddawani kłamstwom, insynuacjom, manipulacjom i zniewagom ze strony rządzących, począwszy od najwyższych szczebli rządu”.

W lipcu br. Słowenia przejęła rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jarosław Kaczyński
German expert backs