Europoseł z Irlandii wzywa do omijania Wielkiej Brytanii

Poseł do Parlamentu Europejskiego Colm Markey wzywa przewoźników do korzystania z usług promowych na kontynent.

Reprezentujący okręg Midlands North-West poseł do Parlamentu Europejskiego Colm Markey, wyraził zaniepokojenie opóźnieniami, z jakimi mogą się spotkać przewoźnicy korzystający z mostu lądowego przez Wielką Brytanię, w celu uzyskania dostępu do kontynentu.

Poseł Markey wezwał handlowców do rozważenia wykorzystania nowych i istniejących tras promowych, jako alternatywy dla brytyjskiego mostu lądowego, biorąc pod uwagę ryzyko związane z opóźnieniami i zwiększoną liczbą dokumentów.

Poseł Markey zwrócił uwagę na opublikowany niedawno przez rząd 14-etapowy przewodnik dotyczący spełnienia wymagań regulacyjnych dotyczących mostu lądowego, będący świadectwem wyzwań, przed którymi stanie irlandzki przemysł od 1 stycznia 2021 r.

Markey powiedział:

– Ten przewodnik określa wyzwania i kroki, jakie muszą pokonać eksporterzy, korzystając z mostu lądowego, aby dotrzeć do Belgii. Moje przesłanie do eksporterów jest takie, że jeśli zamierzasz korzystać z mostu lądowego, musisz wziąć pod uwagę wszystkie 14 kroków przedstawionych w tym komunikacie. Eksporterzy muszą zdawać sobie sprawę, że bezpośredni prom może faktycznie okazać się niezawodny i ekonomiczny, jeśli weźmie się pod uwagę potencjalne opóźnienia.

Witając zapowiedziane niedawno bezpośrednie połączenie promowe z Rosslare do Dunkierki, poseł do Parlamentu Europejskiego Markey powiedział, że istnieje znaczna niewykorzystana pojemność i gotowość firm promowych do zapewnienia dodatkowej przepustowości w razie potrzeby. Doceniając dłuższy czas podróży, poseł Markey powiedział, że uważa, że ​​kluczowym priorytetem dla handlowców jest pewność co do czasu dostawy.

Markey dodał:

– Ryzyko wpadnięcia w długie opóźnienia i możliwe problemy administracyjne związane z papierkową robotą sprawiają, że most lądowy jest teraz już mniej atrakcyjną opcją.

Poseł Markey podkreślił ponadto, że posiadanie trasy z Rosslare bezpośrednio do Dunkierki daje handlowcom bardzo potrzebne opcje transportu. Dopowiedział, że trasy oferują bezpośredni dostęp do kluczowych rynków kontynentalnych, takich jak Francja, Niemcy, Belgia i Holandia.

Markey podsumował:

– Bezpośrednia droga do tych rynków jest nieoceniona. Unia Europejska odpowiada za 50% naszego eksportu, a większość towarów, które eksportujemy, trafia na te cztery rynki – otwarcie bezpośrednich tras promowych do Europy kontynentalnej to ogromny krok we właściwym kierunku.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Migrantki doświadcz
Firmy kurierskie, Ga
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian