Europejski atak na Sinn Féin?

Wg pisma skierowanego do Rady Europy spawa Mary Lou McDonald przeciwko RTÉ, może być uznana za atak na wolność mediów w Irlandii.

Mary Lou McDoland wniosła do Sądu Najwyższego sprawę o zniesławienie przez narodowego nadawcę publicznego w Irlandii, a stało się to po programie, w którym omawiano m.in. kontrowersyjne wykluczenie polityków koalicji z wiecu Narodowej Rady Kobiet. McDonald nie była zaangażowana w dyskusję, ale wspomniano o leczeniu przez Sinn Féin Máiríi Cahill, która została zgwałcona przez podejrzanego starszego przedstawiciela IRA.

W pozwie Mary Lou McDonald uznała, że cała dyskusja była mocno krzywdząca dla jej ugrupowania i niej samej, co skutkowało odwołaniem się do oceny wydarzenia przez odpowiednie organa.

Index on Censorship z siedzibą w Londynie, organizacja pozarządowa zajmująca się wolnością mediów poinformowała, że ​​złożyła ostrzeżenie o zagrożeniu dla wolności mediów Irlandii, a ostrzenie wpłynęło do Platformy Rady Europy, która zajmuje się ochroną dziennikarstwa i bezpieczeństwa dziennikarzy. To już trzecie takie ostrzeżenie dla Irlandii w ostatnim czasie i dodaje się, że coraz częściej wnosi się pozwy przeciwko dziennikarzom ujawniającym niektóre fakty.

Tak było m.in. w innej sprawie, kiedy poseł do Parlamentu Europejskiego Mick Wallace i europosłanka Clare Daly wnieśli sprawy przeciwko RTÉ, gdyż materiał wyemitowany w tej stacji, w ich ocenie miał nosić znamiona zniesławienia.

W tej kwestii mówi się jednak, że politycy to całkiem inna kategoria i muszą być przygotowani na takie i podobne materiały prasowe, więc jako osoby publiczne, znajdują się pod kontrolą, m.in. mediów. Muszą być te przygotowani na opinie o sobie, które nie są zawsze pochlebne, a tak częste wnoszenie spraw do sądów, może być szkodliwe i mieć wpływ na wolność mediów.

*

W mojej ocenie jest nieco inaczej i Sinn Féin zaczęto uważać za zagrożenie dla systemu politycznego na wyspie, więc rozpoczęła się nagonka na partię Mary Lou McDonald i wykorzystane będą wszelki środki, by odebrać popularność temu ugrupowaniu. Nie można tutaj wykluczyć, że działania Index on Censorship, nie były inspirowane z Downing Street, bo i taka możliwość istnieje, a powodem mogą być wygrane wybory w Irlandii Północnej i możliwości sformowania gabinetu pod wodzą Sinn Féin w Republice Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Garda otrzyma prawo
O ile droższe jest
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська