Europa zmierza ku końcowi pandemii?

Agencja Bloomberg donosi, że Europa, wchodzi prawdopodobnie w powolny proces odwracania pandemii, więc coraz więcej państw zaczyna sugerować, że Covid-19, należy traktować łagodniej.

Ostatnio takie głośne stanowisko wyraziła Hiszpania, która jest przekonana, iż dłużej nie można utrzymywać ani tego kraju, ani Europy w stanie permanentnych ograniczeń, wymuszania na obywatelach pewnych zachowań, a jednocześnie zmuszać do przyjmowania kolejnych dawek szczepionki o niskiej skuteczności, co pokazuje ilość osób w szpitalach. Istotne jest, że z dużą ciekawością propozycjom Hiszpanii zaczęło przyglądać się kilka mniejszych państw europejskich, które już wcześniej próbowały łagodnych metod ograniczenia poziomu zakażeń, więc ziarno, jakie zostało rzucone przez Madryt, mogło trafić na podatny grunt.

Podobne stanowisko zaczęła prezentować również Wielka Brytania, której minister ds. edukacji chciałby, żeby przejść od pandemii do epidemii, co Nadhim Zahawi wyraził w rozmowie ze stacją BBC.

Z takimi twierdzeniami nie chcą zgodzić się natomiast Francja, Niemcy, Włochy i Rumunia, które są zdania, iż na te kroki jest jeszcze zbyt wcześnie. Właśnie Francja i Niemcy, są chyba największymi zwolennikami utrzymania obecnego poziomu ograniczeń, a nawet wprowadzania nowych restrykcji i dają ku temu wyraźne sygnały, które nawiasem mówiąc, nie podobają się tamtejszym społeczeństwom.

Bloomberg analizuje też całą europejską sytuację pandemiczną i wysnuł wniosek, że odchodzenie od wysokich poziomów restrykcji, może zacząć się już wkrótce, wraz ze spadkiem ilości zakażeń i chorych na Covid-19. To może być także punkt zwrotny i kraje, które przychylą się do propozycji Hiszpanii, mogą także zawiązać koalicję, która zmieni całe podejście Europy do pandemii i potencjalnie zredukuje ją, jak w Wielkiej Brytanii, do poziomu epidemii, traktowanej jak zwykłe choroby zakaźne.

Bogdan Feręc

Źr: Bloomberg

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair rozwiązuje
Spotlight on Skills
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська