Europa przygotowuje się do łagodzenia środków bezpieczeństwa

Kilka krajów europejskich zapowiedziało, że w przyszłym tygodniu podejmować zaczną decyzje o łagodzeniu niektórych środków, jakie w ramach ochrony swoich obywateli, wprowadziły na czas pandemii koronawirusa.

Pierwsza taką informację przesłała Austria, gdzie tamtejszy rząd zapowiedział, że tuż po świętach omówiony zostanie plan łagodzenia środków bezpieczeństwa, a te mogą być znoszone stopniowo już w połowie przyszłego tygodnia. Powodem zapowiedzi jest spadająca w Austrii liczba zakażeń wirusem Covid-19, ale i malejąca ilość zgonów powodowanych koronawirusem.

Przygotowania do takich kroków nie są wyłączną domeną Austriaków, bo rządy Hiszpanii, Francji i Finlandii, powołały specjalne grupy robocze, w których zasiadają eksperci od spraw ochrony zdrowia i to oni właśnie mają rekomendować gabinetom znoszenie lub utrzymanie ostrych zasad bezpieczeństwa i ochrony podczas pandemii.

Również w Danii, Czechach i Grecji planowane jest poświąteczne zdjęcie niektórych blokad, ale o takich działaniach nie informuje jeszcze Berlin.

W Europie dużo mówi się teraz o uruchomieniu urzędów, ale i szkół, oraz innych placówek niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania państw, jednak w przypadku szkół, otwarte mogą być tylko wyższe uczelnie.

W całej Unii Europejskiej mówi się dużo, iż może upłynąć jeszcze kilka miesięcy, zanim wrócimy do normalności, czyli zniesione zostaną wszystkie obostrzenia, jakie wprowadzono na czas pandemii koronawirusa.

Tak samo będzie działo się w Irlandii, bo decyzje rząd w Dublinie podejmować będzie pod koniec tego tygodnia, więc przed świętami dowiemy się, czy nadal będziemy musieli się dostosowywać do ostrych zasad i ograniczeń, czy może złagodzony zostanie rygor pozostawania w domach. W naszym przypadku gabinet Leo Varadkara zastanawiać będzie się też nad uruchomieniem niektórych zakładów pracy, ale tylko tych, w których zachowany zostanie odpowiedni dystans społeczny i tych, które są potrzebne z powodów publicznych.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij...
Policjanci ze świą
„Zostańcie w doma
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish