Europa przestała wierzyć w porozumienie z UK

W krajach Unii Europejskiej panuje pogląd, że Wielka Brytania, nie chce porozumienia i podpisania umowy handlowej z UE.

Takie słowa padły po ostatnim spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, którzy omawiali sytuację międzynarodową, a skupili się na walce z wirusem SARS-CoV-2 i oczywiście na brexicie. W Europie mówi się, że zachowanie Brytyjczyków jest jednoznaczne, więc Boris Johnson dąży do opuszczenia unijnego bloku bez żadnego porozumienia handlowego, a to oznaczać będzie duże problemy dla państw, które swoje gospodarki związały z Królestwem.

W wypowiedzi dla agencji Reuters minister spraw zagranicznych Republiki Irlandii Simon Coveney powiedział, iż obawia się, że jest obecnie zbyt mało czasu, żeby uregulować wszelkie zasady, jakie miałyby wejść w życie po 31 grudnia 2020 roku, ale nadal należy podejmować działania, by doprowadzić do zbliżenia stanowisk.  

Simon Coveney:

– W Europie rośnie poczucie, że Wielka Brytania nie chce umowy handlowej, szuka winnego i chce obarczyć winą za zerwanie rozmów Unię Europejską. Mam jednak nadzieję, że Wielka Brytania naprawdę chce porozumienia i że istnieje szansa na osiągnięcie postępu. W ciągu ostatnich kilku dni niepokoiło mnie, gdy rozmawiałem z innymi ministrami spraw zagranicznych UE, że rośnie poczucie, że Wielka Brytania może nie chcieć porozumienia. I że bardziej chodzi jej o zarządzanie grą w obwinianie, gdy zawiodły prowadzone negocjacje.

Minister Coveney dodał, że to może być jednak złudne i jest prawdopodobne, iż Londynowi, zależy na umowie.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Rozmowy budżetowe w
Doherty chce zakońc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian