Europa nie musi być już zamykana z powodu Covid-19. Zaraza odwołana?

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że kraje europejskie, nie muszą już wprowadzać pełnych blokad z powodu ewentualnej drugiej fali lub dużego wzrostu zachorowań na koronawirusa.

Jak powiedział przedstawiciel WHO, obecnie rządy i władze medyczne mają wiedzę, jak postępować z wirusem i zakażonymi, a i są lepiej przygotowane do walki z chorobą.

Szef europejskiego oddziału WHO Hans Kluge powiedział na spotkaniu z dziennikarzami:

– Dzięki podstawowym ogólnokrajowym i dodatkowym ukierunkowanym środkom, jesteśmy na znacznie lepszej pozycji, aby stłumić te zlokalizowane zaostrzenia wirusa. Możemy poradzić sobie z wirusem i utrzymać funkcjonowanie gospodarki oraz systemu edukacji. Europa odnotowuje stały wzrost liczby przypadków w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i w pierwszym tygodniu sierpnia odnotowano o 40 000 przypadków więcej przypadków niż w pierwszym tygodniu czerwca, kiedy zachorowalności były najniższe. Jednak nie jesteśmy w lutym, możemy teraz zarządzać wirusem inaczej niż wtedy, gdy pojawił się Covid-19.

Z wypowiedzi Hansa Kluge wynika też, że zaleca się obecnie środki w postaci higieny osobistej, szczególnie rąk, zapewnienie dystansu społecznego, program badań, śledzenia kontaktów, a środki nadzwyczajne, czyli blokady, mogą być wprowadzanie lokalnie w miejscach, gdzie pojawiają się klastry.

*

Ta wiadomość powinna skierowana być bezpośrednio do premiera Micheála Martina, bo miał on chyba w planach kolejne zadrutowanie Irlandii. Tę wypowiedź można też uznać za odwołanie koronawiusowej zarazy, a przynajmniej wycofywanie się z niej chyłkiem.

Bogdan Feręc

Źr: WHO

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian