Europa nadal zamknięta

W Irlandii ograniczenia zostały obniżone do poziomu trzeciego, ale tak nie dzieje się w większości państwa europejskich, które nadal borykają się z dużą ilością zakażeń koronawirusem.

Z najnowszych informacji wiemy, że większa część krajów europejskich, utrzyma swoje wysokie poziomy ograniczeń przynajmniej do 12 grudnia, co pokazuje, że Irlandia, znacznie lepiej poradziła sobie z drugą falą pandemii, niż dzieje się to na kontynencie. Co ważne, w niektórych państwach w Europie, poziomy ograniczeń są podnoszone lub wprowadza się dodatkowe ograniczenia, bo nawet wprowadzone środki bezpieczeństwa, nie powstrzymały wzrostu zakażeń.

Są też państwa, w których sytuacja zaczyna się stabilizować i to tych zaliczyć można np. Polskę, ale i w tym przypadku, nie można mówić o sukcesie, bo ilość nowych zakażeń nadal jest wysoka, a wyniki niestabilne. W Niemczech ilość chorych na Covid-19 rośnie, chociaż obecnie już nieznacznie, ale ciekawe są dane z państw popularnych pod względem turystycznym więc Grecji, Hiszpanii i Portugalii.

W wymienionych są dopiero sygnały, iż zbliżają się do stabilizacji, więc nie można jeszcze powiedzieć, że jak w Irlandii, druga blokada zaczyna odnosić pożądany efekt.

Bardzo źle sytuacja wygląda obecnie w Belgii i tamtejszy premier zapowiedział, że prawdopodobnie, nie uda się obniżyć stopnia ograniczeń w najbliższych dwóch tygodniach, o czym wcześniej informowano tamtejsze społeczeństwo.

Kolejną istotną sprawą są ogólne spadki zakażeń w Europie kontynentalnej, a są na poziomie niskim, co nie daje mieszkańcom nadziei, na w miarę normalne święta Bożego Narodzenia.

W tej sprawie wypowiedział się irlandzki rząd, który zwrócił się z apelem do społeczeństwa, aby porzucić plany świątecznych wyjazdów, co pozwoli na uniknięcie powrotu dużej ilości zakażeń i wprowadzania kolejnych ograniczeń. Rząd Micheála Martina uważa, że nie można zakazać podróży międzynarodowych, na wyspę i w odwrotnym kierunku, w celu odwiedzin u rodziny, ale nie zaleca ich z powodu złej sytuacji pandemicznej na kontynencie.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian