ESB wprowadza opłaty za ładowanie samochodów w publicznej sieci ładowarek

Z całą pewnością ładowanie samochodów w publicznych ładowarkach będzie teraz znacznie droższe niż w domach, bo cennik ESB, jest mocno wyśrubowany, a to raczej nie będzie z korzyścią dla rozwoju tego sektora motoryzacyjnego.

Opłaty wejdą w życie 18 listopada, a dotyczyć mają szybkich ładowarek o mocy 50 kilowatów lub większej, ale poniżej 150 kW. Z zapowiedzi wynika, że ładowanie samochodu elektrycznego w publicznych punktach ładowania samochodów, które należą do ESB, będzie trzy razy droższe, niż naładowanie pojazdu w domu w taryfie nocnej.  

ESB dodaje, iż wprowadzenie opłat za korzystanie z prądu w publicznych ładowarkach, pozwoli na dalszy rozwój sieci, jaką obecnie posiada ten dostawca energii elektrycznej, czyli zapowiada zwiększenie ilości punktów ładowania. Obecnie ESB ma około tysiąca publicznych ładowarek samochodów, a rozwój sieci ma dać w niedalekiej przyszłości podwojenie tej liczby.

Dotychczas z większości publicznych ładowarek samochodowych można było korzystać bezpłatnie, jednak ten okres właśnie się kończy i teraz za jedną kilowatogodzinę, trzeba będzie zapłacić 33 centy. ESB wprowadza też 30-dniowy abonament członkowski i w takim przypadku, opłata za doładowanie jednym kilowatem prądu, obniży się do 29 centów.

Niezależnie od opcji, na jaką zdecyduje się kierowca samochodu elektrycznego, obie będą droższe od ładowania pojazdu w domu, kiedy ten podłączony będzie do prądu w godzinach nocnych, czyli ładowanie odbywać się będzie w obniżonej taryfie opłat. Z wyliczeń wynika, że ładownie samochodu elektrycznego w domu, to koszt około 10 centów za kilowatogodzinę, czyli znacznie niższy niż w publicznych punktach ładowania.

Z danych statystycznych wiemy, iż po irlandzkich drogach jeździ obecnie niecałe 12.000 samochodów elektrycznych, a jak mówią specjaliści, ich eksploatacja jest tańsza o 71% od pojazdów wyposażonych w silniki Diesla. Jeżeli jednak kierowca samochodu elektrycznego zdecyduje się na ładowanie swojego pojazdu w publicznych stacjach ładowania, to koszty eksploatacji wzrosną o 60%.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja, bo w 2020 roku ESB zamierza wprowadzić opłaty za korzystanie z ładowarek o mocy 150 kW, a stanie się tak już w pierwszych miesiącach roku.

Bogdan Feręc

Źr: ESB/AA Ireland

Podziel się:

To już pewne. W Sha
W klimacie Halloween
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn