Epsilon ominie Irlandię. Kolejny weekend to spore ocieplenie

Tym razem się udało i zapowiadany wcześniej huragan Epsilon, zmienił całkowicie trasę, oddalając się na północ.

Nie obędzie się jednak bez jego wpływu na wyspę, bo huragan, który przewędruje między Islandią a Skandynawią, ściągnie do nas spore opady deszczu i wiatr, ale można je nazwać prawie normalnymi, jeżeli mowa jest o Irlandii. Wg Met Éireann, burza huraganowa Epsilon, zepchnięta została niewielkim układem barycznym w kierunku północnym, co z kolei ochroniło Zieloną Wyspę przed wiatrem o przewidywanej prędkości do 130 km/h.

Niestety front ten będzie odczuwalny w Irlandii, głównie na północy, bo dzisiaj, tam właśnie ma bardzo mocno wiać i hrabstwo Donegal, powinno być przygotowane również na silne opady deszczu z sumą do 40 mm na metr kwadratowy. Tutaj też możliwe są powodzie i zalania, co potwierdzają spece od pogody.

Niewiele lepiej będzie na całym zachodnim wybrzeżu, bo i w dzielnicach zachodnich wiać będzie silnie oraz porywiście, a opady również będą obfite.

Nieciekawie będzie na morzu, bo 8 stopni w skali Beauforta to minimum, z jakim trzeba będzie się zmierzyć u zachodnich i północnych brzegów Irlandii.

Poprawa pogody nastąpi we wtorek rano, a przez cały dzień występować mają okresy ze słońcem, jak i przelotnymi opadami. Wzrośnie nieco temperatura i z 8 stopni Celsjusza w poniedziałek, podniesie się do 10 – 12 stopni we wtorek. Wyraźna poprawa pogody w środę, kiedy będziemy mieli dużo słońca, a opady występować będą głównie w zachodniej części kraju. Temperatury od 9 do 11 st. C.

Czwartek ponownie wietrzny, deszczowy, ale dosyć ciepły, bo termometry wskażą do 12 stopni.

Piątek to początek ciepłej i wilgotnej aury, ale opady deszczu powinny wynagrodzić nam wskazania termometrów. Synoptycy przewidują, że od piątku, będziemy mieli w Irlandii nawet 16 stopni Celsjusza i tak będzie przez kilka dni.

Prognoza długoterminowa nie wskazuje, aby wkrótce przyszły do nas nadmierne chłody, ale z całą pewnością będziemy mieli do czynienia z większą ilością opadów.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Wicepremier zapowiad
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian