Epidemie będą wybuchać w szkołach

Leo Varadkar ostrzegł, że po ponownym otwarciu szkół, należy spodziewać się, iż będą tam pojawiać się lokalne ogniska koronawirusa.

Wicepremier stwierdził jednak, że szkoły zostaną otwarte w terminie, więc w końcówce sierpnia. Dla rządu ważne jest, co podkreślił Leo Varadkar, aby dzieci mogły wrócić do szkół, pobierać w nich naukę, przy maksymalnie zwiększonych środkach bezpieczeństwa, które dadzą gwarancję minimalizacji zagrożenia zakażenia się wirusem SARS-CoV-2. Wicepremier dodał, że infekcje i ogniska zakażeń prawdopodobnie występować będą w szkołach, ale i na uczelniach, co oznacza, że rodzice wszystkich uczniów powinni być przygotowani na taki rozwój wypadków.

Leo Varadkar:

– Mogę zagwarantować, że za kilka tygodni zobaczymy w szkołach skupiska. Jest prawie nieuniknione, że jeśli szkoły się otworzą, w niektórych z nich, pojawią się klastry. Więc po prostu myślę, że musimy uświadomić ludziom, że jest to wysoce zaraźliwy wirus, a nie każdy postępuje właściwie, czyli, ​​niektórzy ludzie mogą zarazić się wirusem.

Wicepremier powiedział też, że nie może dać „absolutnej gwarancji”, że szkoły otwarte zostaną w terminie, a i działać nieprzerwanie do końca roku szkolnego.

Leo Varadkar:

– Mogę powiedzieć, że kraje, w których występuje wirus na znacznie wyższym poziomie niż nasz, zdołały otworzyć szkoły i zrobiły to pomyślnie, a także utrzymują je otwartymi. Jest w tym zakresie wiele pracy, ogromna uwaga rządu, a także partnerów edukacyjnych, aby otworzyć nasze szkoły i umożliwić im pozostanie otwartymi. To, co słuszne, nadal oznacza, że ​​niektórzy ludzie mogą zarazić się wirusem lub mogą istnieć klastry w różnych miejscach.

The Tanaiste podkreślił jednak, że przywrócenie dzieci do szkoły po sześciu miesiącach przerwy, stało się głównym priorytetem rządu. Jednak ze względu na kwestie bezpieczeństwa koncentruje się na zmniejszeniu transmisji w szkołach i na uczelniach oraz utrzymywaniu dystansu społecznego, powrót do nowego roku szkolnego był do tej pory i będzie bezprecedensowy pod względem wyzwań, jakie postawił nauczycielom, uczniom i rodzicom.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Sinn Féin wspiera s
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian