Epidemia koronawirusa – nowe zasady bezpieczeństwa

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, od 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zwiększona zostanie liczba łóżek w szpitalach, a w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
– Korzystając z naszych doświadczeń i doświadczeń innych krajów i rozmów prowadzonych w ramach UE, podjęliśmy decyzję, że od 10 października wprowadzamy zasady strefy żółtej na cały kraj. W strefie żółtej mielibyśmy około 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Od 10 października należy koniecznie pamiętać o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Będzie to obowiązkowe w całym kraju! Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
Lokale gastronomiczne – nowe zasady
Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.
Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
Na imprezach okolicznościowych – mniej gości
W przypadku chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych należy pamiętać o limicie osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej jest to 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25% publiczności. W strefie żółtej w przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25% publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
Więcej łóżek w szpitalach i nowy proces koordynacji
Zwiększona zostanie łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, ruch karetek „wymazowych” i transportowych, a także przekazywanie pacjentów do izolatoriów. Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek zwiększy się do 13,5 tys.
– Przeprowadzamy działania, które spowodują, że zwiększy się liczba łóżek o kilka tysięcy. Mamy blisko 60% wolnych łóżek, więc sytuacja jest bezpieczna. Chcemy działać wyprzedzająco – powiedział premier.
Listę szpitali można znaleźć m.in. na stronie ministerstwa zdrowia.
Zwiększa się również rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem. Po zmianach będą mogli kierować pacjenta do izolacji domowej oraz kierować pacjenta do izolatorium. Zniesiony zostanie obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady.
Strefa czerwona – nowa lista powiatów
Od soboty 10 października w strefie czerwonej znajdą się 32 powiaty i 6 miast.W woj. kujawsko-pomorskim w czerwonej strefie będzie powiat aleksandrowski i Grudziądz. W woj. lubelskim w czerwonej strefie będą powiaty: janowski, łęczyński i włodawski, a w woj. łódzkim: bełchatowski, wieluński i Piotrków Trybunalski.
W woj. małopolskim czerwone będą powiaty: limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański; w woj. mazowieckim: otwocki i szydłowiecki, a w woj. opolskim powiat oleski.
W woj. podkarpackim w czerwonej strefie będą powiaty: dębicki i mielecki; w woj. podlaskim: białostocki, zambrowski i Suwałki, a w woj. pomorskim: kartuski, kościerski, pucki, słupski i Sopot.
W woj. śląskim czerwona strefa obowiązywać będzie w powiecie kłobuckim; w woj. świętokrzyskim w powiecie kieleckim i w Kielcach, a w warmińsko-mazurskim w powiatach: bartoszyckim, działdowskim, ławskim i w ostródzkim.
W woj. wielkopolskim czerwone powiaty to: krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński, a w woj. zachodniopomorskim – Koszalin.
Źródło: www.dentonet.pl
Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>