Enda Kenny zostanie przewodnikiem i nauczycielem

Po przejściu na emeryturę zbladła gwiazda byłego premiera i wieloletniego szefa Fine Gael Endy Kenny’ego.

Po detronizacji Kenny’ego przez Leo Varadkara na stanowisku szefa ugrupowania, następnie złożeniu teki taoiseacha, były już wtedy premier, dokończył kadencję, jako szeregowy poseł i nie trząsł ówcześnie całym krajem, co gdzieniegdzie jest obserwowane, a popadał w powolne zapomnienie. Czasami pojawiał się na oficjalnych imprezach, pracował od czasu do czasu w Brukseli, gdzie był chwalony, ale generalnie rzecz ujmując, odchodził w polityczny niebyt.

To jednak nie trwało długo, bo za chwilę Enda Kenny przypomni o sobie, a zrobi to za sprawą firmy produkującej programy telewizyjne dla RTÉ oraz dla BBC, czyli Feiristeach Sonas Productions.

Taoiseach poprowadzi serię programów historycznych na temat irlandzkich kolei, a przedstawi w nich historię kolejnictwa na Zielonej Wyspie. Enda Kenny opowiadać będzie o kolei, jako takiej, ale i o dworcach i starych liniach kolejowych, a co ciekawe, stanie się też swoistym nauczycielem. Jako premier, Enda Kenny ustawowo musiał znać język irlandzki, więc tym, niezależnie od przepisów, posługuje się biegle w mowie i piśmie, co spowodowało, że prowadzone przez niego programy, będą właśnie w języku irlandzkim.

Z informacji irlandzkojęzycznego portalu Tuairisc.ie wiemy, że nagrane zostały już trzy pilotażowe odcinki z większej serii, a o ile odniosą sukces, historyczne opowieści o kolejnictwie, na stałe zagoszczą na antenie stacji RTÉ1. W jednym z pierwszych odcinków, który ukaże się pod koniec tego roku, Enda Kenny opowiadać będzie o starych liniach kolejowych w hrabstwie Mayo, a kolejne odcinki zaprezentują kolej w innych częściach Irlandii.

Były premier Enda Kenny, nie został wybrany do roli prezentera przypadkowo, a o czym nie wszystkim było wiadomo, zawsze był fascynatem kolejnictwa i rozwijał swoje zainteresowania w tym kierunku.

To nie koniec atrakcji związanych z programem, bo jak zapowiadają producenci, Enda Kenny w każdym z odcinków, spotykać się będzie z jakąś znaną irlandzką i nie tylko osobistością, a w czasie rozważań na tematy kolejowe, uczyć będzie języka irlandzkiego. Seria z prowadzona przez Endę Kenny’ego, nosić będzie tytuł „Réalta na Gaeltachta” (Gaeltacht Stars), a miała się ukazać wiosną tego roku, jednak plany pokrzyżowane zostały przez koroanwirusową blokadę.

Twórcy serii zapewniają, że osoby, które nie znają języka irlandzkiego, również będą mogły przyłączyć się do oglądania programu, ponieważ będzie zawierał angielskie tłumaczenia.

*

Nie myślałem do tej pory, że ponownie, skądinąd lubiany przeze mnie były premier, zagości na stronach portalu „Polska-IE”. Z naszej ostatniej rozmowy wynikało, że usunie się w cień i tamże pozostanie, pędząc życie emeryta. Były szef rządu, ma jednak parcie na szkło, więc…

Enda – Życzę Ci powodzenia i sukcesu programu. Pierwszego widza już masz.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Tuairisc.ie

Polska-IE: Udostępnij
List do rodziców. A
Jak pomóc swojemu o
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian