Emerytura niższa o 45 €

Minister ochrony socjalnej Heather Humphreys zapowiedziała zmiany w prawie o świadczeniach emerytalnych w Irlandii, co będzie miało wpływ na osoby, które ukończyły 65 rok życia.

Tradycyjnie w Irlandii na emeryturę przechodzi się w wieku 65 lat, chociaż ustawowo, powinno pracować się przynajmniej o jeden rok dłużej. Przepisy dają jednak możliwość przejścia w stan spoczynku zawodowego, a do tej pory, osoba taka, uważana była za bezrobotną i takie pobierała świadczenie, więc zasiłek dla poszukujących pracy.

Z tym koniec, ponieważ rząd załatał dziurę prawną, jaka była w przepisach i przejście 65-latka na emeryturę, będzie teraz oficjalną przedemeryturą.

Specjalna płatność emerytalna, która zostanie dzisiaj ogłoszona przez rząd, nazywana ma być emeryturą przejściową, a wynosić będzie 45 € mniej, niż jej typowy odpowiednik, czyli emerytura państwowa.

Wniosek o zasiłek/emeryturę przejściową, składany będzie online, a naliczany od ilości składek zebranych przez lata pracy, jednak zawsze niższy o wymienione już 45 € od standardowej emerytury, jaka przysługuje osobie wchodzącej do płatności z tytułu tego świadczenia. Najniższe świadczenie przedemerytalne wynosić będzie 203 € tygodniowo, a o ile osoba zakwalifikuje się do innych świadczeń emerytalnych i pomocowych, takie otrzyma.

Z wyliczeń wynika, że osoba, która zdecyduje się przejść na emeryturę przejściową, przy typowym świadczeniu otrzyma rocznie o 2355 € mniej, niż pełny emeryt na państwowym świadczeniu emerytalnym. Z nowych przepisów, które już wkrótce zaczną obowiązywać, skorzysta natychmiast około 2000 osób w całym kraju, a w roku 2022, grupa ta powiększy się o kolejne kilka tysięcy.

Rządowy program przedemerytalny, zapowiadany był od wielu lat, ale poprzednie ekipy, nie kwapiły się z jego wprowadzeniem, gdyż sytuacja w kraju, nie była odpowiednio zła. Po wyjściu z pandemii, gabinet walczyć chce z wysoką stopą bezrobocia, chciałby uwolnić miejsca pracy, więc wykonał ukłon w kierunku 65-latków, by zachęcić ich, chociaż nieoficjalnie, do przechodzenia w stan spoczynku. Co ważne, wiele osób, które mogłyby przejść na „emeryturę”, ponieważ ukończyły 65 lat, nie chciało tego robić, gdyż przez całe zawodowe życie, nigdy nie byli bezrobotnymi. Końcówka ich aktywności zawodowej wiązała się jednak z rejestracją w Live Register, co niekiedy uważane było za krępujące. Teraz, nie będzie już takiej potrzeby, a umożliwi to program przedemerytalny.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection Press Office

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Over 1.6 million COV
Brytyjczycy z zakaze
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian