Emerytura już przed siedemdziesiątką

W Irlandii toczą się właśnie prace, które przemodelują cały system emerytalny, a o ile wszystko pójdzie w zgodzie z planem jednego z pomysłodawców reformy, na wyspie pracować będzie się do 69 roku życia.

Co zastanawiające, tak daleko w swoich propozycjach nie poszły władze kraju, a organ nadzorujący budżet, więc the Irish Fiscal Advisory Council, który zasugerował, że wiekiem kwalifikującym do otrzymania emerytury państwowej, powinno być ukończenie 68 roku życia. Propozycja zyskała uznanie członków Rady Fiskalnej, więc będzie rekomendowana ministrowi ds. wydatków i reform Michaelowi McGrath, ale przesłana zostanie też do Ministerstwa Ochrony Socjalnej i na biurko premiera.

W uzasadnieniu napisano, że irlandzka populacja jest obecnie dosyć młoda, jak na standardy europejskie, ale starzeje się raczej szybko, co w niedalekiej przyszłości, poważnie obciążać będzie budżet kraju.

Kiedy takie przepisy mogą zacząć obowiązywać? Właściwie w całkiem niedalekiej przyszłości, bo proponuje się, aby wiek emerytalny 69 lat, wszedł w życie już w 2035 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Krótkotrwały minis
Pacjenci odmawiają
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish