Emerytalna rozgrywka

Na froncie walki koalicyjnej pojawia się coraz więcej twardych argumentów, a najostrzejsza gra toczy się o emerytury.

Do całej sprawy włączył się Departament Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, który wydał swoją opinię w tej kwestii i przesłał stronom informację, że brak zmian w systemie emerytalnym, spowoduje zmniejszenie finansowania innych świadczeń socjalnych. Ta zaskakująca wiadomość, jaka dotarła do prowadzących negocjacje Fianna Fáil, Green Party i Fine Gael, a z całą pewnością może być nazwana inspirowaną, bo jedynym ugrupowaniem, które chce, bezwzględnego podniesienia wieku emerytalnego jest rządząca Fine Gael.

Co w tej sprawie jest zaskakujące, to sformułowania, jakie są tam używane, w tym to najważniejsze, że „redukcje innych świadczeń socjalnych mogą stać się konieczne, o ile wiek emerytalny zostanie utrzymany”.

To trochę dziwne zdanie, przynajmniej w ustach przedstawicieli Fine Gael, którzy doprowadzili do nadmiernych wydatków inwestycyjnych w wielu przypadkach, kiedy okazywało się, iż wstępne kosztorysy inwestycji, nijak miały się do kosztów końcowych. Można się też zastanawiać, dlaczego Fine Gael zaczęło straszyć już wręcz obcinaniem innych świadczeń socjalnych, gdyż może to pokazywać, że chce wymusić na partnerach koalicyjnych, zgodę na podniesienie wieku emerytalnego, a ten sugerowany jest przecież przez Brukselę.

Dużo mówi się w dokumencie o stabilności systemu emerytalnego, o zabezpieczeniu przyszłych emerytów w świadczenia, ale też o zwiększających się wydatkach na przyszłych seniorów, którym należy zapewnić spokojną starość. Tym jednak wciąż przyświeca jeden cel, zmniejszenie wydatków, czyli ograniczenie kosztów socjalnych.

To z kolei będzie miało jednak swoje konsekwencje i zmiany, jakie zapewne nastąpią, czyli Irlandia kolejny już raz zrobi krok w kierunku odchodzenia od swojej zasady państwa socjalnego.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish