EMA zajmie się oceną szczepionki AstraZeneca

Europejska Agencja Leków, zaczęła nareszcie wiązać niepokojące efekty uboczne po podaniu szczepionki AstraZeneca, z późniejszymi objawami.

EMA, więc Europejska Agencja Leków, w tym tygodniu zajmie się oceną szczepionki AstraZeneca, kiedy w Europie, ale też na świecie, dochodzi do – jak stwierdza się w oficjalnym komunikacie „do rzadkich przypadków zakrzepów krwi”. Szczepionka Oxford/AstraZeneca od dawna podejrzewana była, iż wywołuje niepożądane efekty uboczne, ale stwierdzono wcześniej, że są one na tyle rzadkie, że nie można mówić, iż to wpływać powinno na ogólną ocenę przydatności tego produktu.

Kiedy po czasowym zawieszeniu wakcyna AstraZeneca ponownie zaczęła być podawana, kolejny raz pojawiły się przypadki zakrzepicy u osób, które ją otrzymały, a to skłoniło Europejską Agencję Leków, by poważniej przyjrzeć się sprawie.

Przewodniczący zespołu ds. oceny szczepionek w EMA Marco Cavaleri powiedział włoskiemu dziennikowi Il Messaggero, że wg niego, istnieje powiązanie pomiędzy szczepionką AstraZeneca a zakrzepicą u osób, które otrzymały ten właśnie produkt. Należy to teraz dokładnie zbadać, przyjrzeć się skuteczności szczepionki, a przede wszystkim przyjrzeć się niepożądanym skutkom ubocznym.

W Europie na 9,2 miliona podanych do tej pory szczepionek AstraZeneca, zakrzepicę zatok mózgowych stwierdzono w 44 przypadkach.

Niektóre z państw unijnych, nadal nie stosują szczepionki AstraZeneca i czekają do zakończenia pełnej oceny przez EMA, a są to Francja, Niemcy i Holandia. W tych trzech przypadkach – nawet pozytywna opinia Europejskiej Agencji Leków, może być niewystarczająca, gdyż władze tych państw mówią, iż mogą nie zastosować się do wytycznych EMA, by chronić swoich obywateli.

Irlandzki Urząd Regulacji Produktów Zdrowotnych (HPRA), wciąż przygląda się sprawie i czeka na wynik oceny przez EMA, a do tego czasu, prawdopodobnie kierować się będzie wcześniejszymi zaleceniami, czyli w Irlandii, szczepionka AstraZeneca, będzie podawana.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters/AFP

Polska-IE: Udostępnij
Zasiłki PUP, już w
Puby powinny być za
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian