Electric Picnic – tylko dla zaszczepionych

Jeden z organizatorów Electric Picnic Melvin Benn wezwał Radę Hrabstwa Laois, aby cofnęła swoją negatywną decyzję w kwestii organizacji imprezy, co będzie zgodne z opinią NPHET i naczelnego lekarza kraju.

Zarówno dr Tony Holohan, jak i Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, nie są przeciwne zorganizowaniu znanej i lubianej w kraju oraz poza granicami imprezy Electric Picnic. Jak powiedział dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia, nic właściwie nie stoi na przeszkodzie, aby ta impreza i jej podobne, mogły się odbywać, o ile zachowane zostaną wszelkie wymogi bezpieczeństwa zdrowotnego, jakimi należy się obecnie kierować. Dr Holohan dodał, że taka impreza, nie będzie też budzić jego dużych obawa, jeżeli wezmą w niej udział osoby w pełni zaszczepione.

Właśnie na podstawie tych słów, ale i opinii całego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, organizatorzy Electric Picnic, zwrócą się dzisiaj oficjalnie do Rady Hrabstwa Laois, aby ta, cofnęła natychmiast swoją wcześniejszą decyzję, iż nie wyraża zgody na imprezę w tym roku. Melvin Benn dodał, że Electric Picnic, może być doskonałą wskazówką dla całego sektora, jak zorganizować bezpieczną imprezę plenerową, a także wyznaczyć drogę, dla nowej rzeczywistości.

Melvin Benn wspiera się też słowami naczelnego lekarza kraju, który stwierdził, iż w najbliższej przyszłości, tego typu imprezy mogłyby się odbywać, ale powinny być ograniczone dla osób z pełnym szczepieniem. Dr Holohan wyjaśnił, że zmniejsza się wtedy ryzyko powikłań po zarażeniu wirusem, a wśród dużej ilości osób na ograniczonym terenie, raczej występuje możliwość, że któryś z uczestników jest nosicielem koronawirusa.  

Wg Holohana, nie ma też problemu, żeby w Electric Picnic wzięło udział do 70 000 osób, jeżeli te, będą miały pełne szczepienie Covid-19. Sytuacja jest teraz inna, mówił dalej Holohan, bo od ostatniej wydanej przez NPHET w zakresie organizacji imprez masowych porady, minęło trochę czasu, i Irlandii udało się zaszczepić masę krytyczną, więc o ile są szanse na zakażenie się koronawirusem, to zostały one zmniejszone, a i ryzyko powikłań spadło.

Tym samym, wkrótce możemy się też dowiedzieć, że i rząd zmieni swoje zdanie w tej sprawie, czyli uwolni imprezy masowe, a to da możliwość organizowania ich, ale dla osób z paszportem szczepień.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish gov't adopts
Certyfikaty Covid zn