Ekspert wzywa rząd do wprowadzenia obowiązkowej świąteczno-noworocznej kwarantanny

Kiedy linie lotnicze na całym świecie walczą o przetrwanie, a tak samo dzieje się z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair, pojawia się głos eksperta, który uważa, że w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, w Irlandii, powinna obowiązywać obowiązkowa kwarantanna po przylocie.

Niedawno ujawniono, że linie lotnicze na całym świecie, już teraz są w tragicznej sytuacji i wszelkimi sposobami próbują utrzymać się na rynku. Podobnie jest w Ryanair, który w ostatnim czasie notuje ogromne spadki rezerwacji, a co się z tym wiąże, spadają dochody linii. Ryanair, aby przetrwać, musi przewozić każdego tygodnia odpowiednio dużą ilość osób, bo model biznesowy linii, oparty został o ilość pasażerów. To pozwoliło na obniżenie kosztów podróży, więc wejście do grona tzw. tanich linii lotniczych. Problem polega jednak na tym, że niewielka ilość pasażerów, to natychmiastowe kłopoty finansowe, więc walka o być albo nie być na europejskim niebie.

Wg Ryanair, tylko przyjęcie przez Irlandię europejskiego systemu podróży, uratuje tego przewoźnika od upadku, a tak stanie się już dzisiaj, bo dzisiaj wchodzi w życie unijny system podróży, za którym opowiadał się irlandzki przewoźnik.

Radość Ryanair może być jednak przedwczesna, bo w kraju pojawia się wiele opinii, ekspertów ds. epidemicznych, że niezależnie od spadku ilości zakażeń na wyspie, całkiem inaczej powinno traktować się osoby przylatujące na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Ekspert wirusolog profesor Gerry Killeen z University College Cork uważa i co należy podkreślić, nie jest osamotniony w swojej opinii, iż w okresie świąteczno-noworocznym, 14-dniowa kwarantanna po przylocie, powinna być obowiązkowa dla wszystkich.

Uwolnienie większej ilości pasażerów od dwutygodniowego przebywania w izolacji, może doprowadzić do nagłego wzrostu zakażeń, a to, ponownie stanie się podstawą, do wprowadzenia wyższego poziomu ograniczeń.

Profesor Gerry Killeen, niestety może mieć rację, gdyż jako ekspert, pracował na Haiti podczas wybuchu epidemii Zika i ma bogate doświadczenie w zakresie walki z epidemiami i wprowadzaniem blokad. Profesor Killeen twierdzi również, iż o ile rząd w Dublinie, nie zdecyduje się na takie rozwiązanie, to powinien wprowadzić szybkie testy lotniskowe i sprawdzać wszystkie osoby przylatujące na wyspę, co pomoże w wyłowieniu potencjalnie zakażonych oraz powstrzyma transmisję wirusa SARS-CoV-2 od zagranicznych gości.

Rząd nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie, ale z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że nie będzie stosował innych środków bezpieczeństwa, niż wynikające z zaleceń ECDC. To z kolei oznacza, że podróże ze stref zielonej i pomarańczowej, nie będą objęte 14-dniową kwarantanną. Gabinet Micheála Martina wyraził też wolę wprowadzenia testów lotniskowych, ale do tej pory, nie przedstawił szczegółowego planu takich działań, a i nie powiedział oficjalnie, kogo dotyczyć będą testy na lotniskach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Irlandczycy przejmą
Wstęp do masowych b
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian