Ekspert WHO: „To nie koniec koronawirusa. Wróci ze zdwojoną siłą”

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do sparaliżowania świata i to zarówno pod względem społecznym, jak i ekonomicznym.

Fachowcy zajmujący się zachowaniami ludzkimi orzekli, że zablokowanie nas w domach, wywołało epidemię nudy, a za jej sprawą, świat zaczął wymyślać fantastyczne historie, które nie miały nic wspólnego z rzeczywistością, więc świat wirtualny, powołał do życia tsunami poglądów i opinii, a te w większości, pozbawione były sensu i naukowych podstaw.

Podobnego zdania są eksperci WHO, którzy wiedzą już teraz, że wirus SARS-CoV-2 jest groźny, ale nie ze względu na jego śmiertelność, a na ilość zakażeń i łatwość wywoływania powikłań, czego nie dowiemy się z komentarzy w mediach społecznościowych.

Wg WHO, udało się uniknąć wielu zachorowań, ale też wielu przypadków śmiertelnych, a to daje obecnie możliwość odmrażania poszczególnych państw. Ekspert WHO profesor Martin McKee z Londyńskiej Szkoły Higieny i Chorób Tropikalnych uważa, że to nie koniec naszych problemów, bo koronawirus będzie do nas wracał, a stanie się to pierwszy raz najpóźniej jesienią. McKee jest zdania, że druga fala zachorowań może być jeszcze gorsza, a to tylko dlatego, że jesteśmy zniechęceni obecnymi obostrzeniami, a i w pewien sposób przestaliśmy obawiać się koronawirusa, gdyż nie jest to dla nas już twór nowy.

Profesor Martin McKee twierdzi, że ku powrotowi epidemii są przesłanki, więc wszędzie tam, gdzie łagodzono zasady i pandemiczne ograniczenia, widać wzrost zachorowań. Obecnie przed nagłym powrotem zachorowań chronieni jesteśmy nieznacznie przez warunki atmosferyczne, czyli okres letni, a ten jest zazwyczaj czasem niskiej aktywności wirusów, ale wraz z powrotem jesieni, wszystko może zmienić się diametralnie.

Martin McKee:

Druga fala będzie gorsza od poprzedniej, tego uczy nas doświadczenie poprzednich pandemii. Dopóki nie będzie masowo dostępnej szczepionki, orientacyjnie za rok, dopóty nie można mówić o przełomie w walce z koronawirusem.

Bogdan Feręc

Źr: WHO/Rzeczpospolita/PAP

Polska-IE: Udostępnij...
Przyszły premier Mi
Wyspa znana m.in. z
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish