Ekspert: „Czas ograniczyć kontakty…”

Przewodniczący grupy modelowania zagrożeń wirusowych w krajowym Zespole ds. Zdrowia Publicznego powiedział, iż nie można zachowywać się tak, jak było to do tej pory.

Rosnąca w kraju ilość zakażeń koronawirusem, jest wystarczającą wskazówką, że powinno się „znacznie ograniczyć kontakty towarzyskie, a jednocześnie wzmóc poziom ochrony osobistej”. Pozwoli to na uniknięcie kolejnych tysięcy zakażeń, które w niedługiej przyszłości, mogą dotrzeć lub przekroczyć, co też jest prawdopodobne, do ponad 5000 dziennie.

Profesor Philip Nolan uważa, iż covidowe infekcje, mogą zaburzyć nadchodzące święta, a w końcówce listopada lub na początku grudnia, grupa zakażonych SARS-CoV-2, może być na tyle duża, że szpitale, kolejny raz, stracą możliwość przyjmowania innych pacjentów, niż covidowi. Już teraz obserwuje się w niektórych placówkach medycznych w kraju odwołane zabiegi oraz operacje planowe, chociaż w części z nich, nie było to konieczne, a władze szpitali, zareagowały zbyt szybko, przygotowując się na wzrost ilości pacjentów z koronawirusem.

Z analiz, jakie przeprowadził National Public Health Emergency Team (NPHET), wynika, że co czwarta osoba, która odwiedziła pub, klub lub restaurację w zeszły weekend, nie została sprawdzona przy wejściu, a to wyraźnie złamanie przepisów, co z kolei może prowadzić do niekontrolowanego wzrostu zakażeń. Brak kontroli przy drzwiach restauracji, pubów i klubów nocnych, to także znacznie niższe możliwości śledzenia kontaktów osób zakażonych, co też może wpływać na poziom zakażeń.

Jak zaznacza NPHET, ilość kontaktów towarzyskich, wróciła już właściwie do poziomów sprzed pandemii, a to daje efekt wzrostu covidowych infekcji na poziomie 25% tygodniowo.

Profesor Philip Nolan dodał, że wzrost zakażeń, obserwowany jest obecnie we właściwie wszystkich grupach wiekowych, co powinno być sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich, bo zarówno władz krajowych, jak i mieszkańców Irlandii.

Profesor Nolan zaproponował, aby w stopniu znacznym, ograniczyć kontakty osobiste, bo tylko to, odwróci trend wzrostowy zakażeń.

*

Pamiętam słowa profesora Philipa Nolana, sprzed kilkunastu miesięcy, który z powagą informował, że szczepienia, zmienią wszystko.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Podwyżki płac są
Sinn Féin rozpoczyn