Ekspert chce masek na ulicach

Wg konsultanta ds. chorób zakaźnych, maseczki powinny być noszone wszędzie, nawet na ulicach i powinno się tę zasadę wprowadzić już teraz.

Okres jesienno-zimowy może przyczynić się do nagłego wzrostu ilości zakażeń koronawirusem, a uchronić nas może przed kolejną ogromną falą zachorowań na Covid-19, noszenie maseczek, stwierdził dr Jack Lambert, specjalista ds. chorób zakaźnych w Mater Hospital. Lekarz wysnuł ten wniosek na podstawie danych, jakie zostały opublikowane, a mówią, że do dużej ilości zakażeń doszło na ulicach, więc podczas przypadkowych kontaktów.

Najgorzej ta kwestia wygląda w Dublinie, gdzie notuje się najwięcej przypadków przekazania wirusa w przestrzeni publicznej (48%), co powinno stać się sygnałem dla władz i należy w tej kwestii podjąć odpowiednie działania. Dr Lambert jest przekonany, że w dużych miastach, decyzja o zakrywaniu twarzy, podjęta powinna być już teraz, a obowiązywać w środkach komunikacji publicznej, w sklepach i zamkniętych przestrzeniach publicznych, ale też na ulicach.

Dr Jack Lambert:

– Nie jest jasne, kto jest odpowiedzialny za Covid-19. W ostatnich dniach w szpitalach i domach opieki doszło do wielu epidemii. Jestem przekonany, że personel medyczny powinien nosić maski w szpitalach, w tym w kawiarniach i biurach. Potrzebujesz maski w każdej sytuacji, a my zawodzimy naszych strażników, ale użycie masek nadal nie jest wystarczająco rozpowszechnione. Ponieważ statystyki Dublina są na wysokim poziomie od kilku tygodni, nadszedł czas, aby nosić maski wewnątrz i na zewnątrz na bardziej ruchliwych ulicach, wszędzie. Chodziłem po Henry Street i Grafton Street i były tam tłumy, ale nikt nie nosił maski. Gdybym był w rządzie, to pierwszą rzeczą, którą bym zrobił – zalecił noszenie masek na bardziej ruchliwych terenach zewnętrznych, by ludzie nosili maski we wszystkich sytuacjach miejskich. Oczywiście musimy zrobić więcej niż obecnie. Jest taki strach, jesteśmy przez niego sparaliżowani. Musimy coś zrobić, aby ulepszyć najlepsze praktyki – to znaczy maski i dystans społeczny, ponieważ potrzebujemy gospodarki, aby wyzdrowieć, a zdrowie psychiczne cierpi. Musimy podróżować, aby bezpiecznie przyjmować gości. Powinniśmy otworzyć wszystkie puby i tak, ryzykujemy, ale musimy bezpiecznie żyć z wirusem.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Kwarantanna prawdopo