Eksperci: Traktować koronawirusa jak grypę

Mijający tydzień jest dobitnym wskazaniem, że społeczeństwo, pogrzebało pandemię i chce o niej szybko zapomnieć.

Na ulicach rzadko widuje się już osoby, które noszą maski na twarzach, a i nie widać już utrzymywania wymaganego do niedawna dystansu społecznego, co może oznaczać tylko jedno, czyli w umysłach mieszkańców Irlandii, pandemia odeszła, wraz z decyzją rządu, by pozostawić jedynie obowiązek zakrywania twarzy w sklepach, urzędach i środkach komunikacji publicznej.

To też uruchomiło ekspertów, którzy z uwagą zaczęli przyglądać się całej sytuacji, czy nagłe uwolnienie spod ograniczeń, nie spowoduje skokowego wzrostu zakażeń, a Covid-19, nie stanie się przyczynkiem do wywołania maligny u kilku milionów ludzi.

Tak się nie stało i wskaźniki są na poziomie wysokim, ale stabilnym, a można dodać, że z tendencją spadkową, więc można chyba powiedzieć, że nie taki wirus straszny, bo zakaża, ale nie nadmiernie. Te właśnie obserwacje kazały postawić części specjalistów tezę, że Irlandia, odejść powinna od panicznych reakcji na dużą ilość zakażeń SARS-CoV-2, a potraktować covidową chorobę, jak kolejną, i to pojawiającą się sezonowo. W niektórych głowach naukowców pokutuje też pogląd, że skoro mamy szczepionki, mamy też lek na Covid, nie ma już żadnej potrzeby utrzymywania pozostałych ograniczeń, czyli zrezygnować należy też z masek, by odrzucić ostatnie symbole ucisku medycznego.

Eksperci podkreślają, że potraktowanie Covid-19, jako choroby sezonowej, czyli ustawienie jej w jednym szeregu z grypą, może przynieść więcej dobrego, niż wprowadzanie nakazów, a w okresach grypowych, przypominać społeczeństwu, że jedną z metod ochrony przed koronawrusem, jest maskowanie twarzy, gdyż ogranicza możliwość zakażenia, o ile zastosujemy odpowiednie maski, nie zaś te szmaciane, noszone wyłącznie, by zrealizować nakaz noszenia tychże.

Część irlandzkich wirusologów jest również zdania, iż nie powinno się podczas sezonów grypowych wracać do jakichkolwiek ograniczeń, bo tylko zakażalność, wsparta osiągnięciami medycyny, budować będzie naturalną odporność.

Wydaje się, że poprzez słowa ekspertów, możemy za chwilę wejść w kolejny etap życia z koronawirusem, bo musimy zaakceptować jego obecność na stałe i doczekać się kolejnego zniesienia, całkowitego, obostrzeń, jakichkolwiek obostrzeń. Wydaje się, że ten głos doczeka się realizacji, ale dopiero w chwili, gdy do Republiki, dotrą pierwsze leki na Covid-19.

Są też opinie, że wariant Omicron, uodpornił nas na tyle, że kolejne jego odmiany, nie będą dla ludzi nazbyt groźne.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish FM to visit U
Ceny gazu będą wzr
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська