Eksperci obawiają się kolejnej fali zakażeń w Irlandii

Wiele osób związanych ze zdrowiem medycznym, w tym specjaliści ds. wirusologii z obawą obserwują zapowiedzi rządu, który chce uwalniać gospodarkę w stopniu wyższym, niż wskazuje na to ilość zakażeń i poziom zaszczepień.

Eksperci mówią wyraźnie, że gabinet sam sobie przeczy, bo zachowuje się w taki sposób, jakby masa krytyczna została już zaszczepiona, a kraj cieszył się nielicznymi przypadkami zakażeń SARS-CoV-2. Dużo mówi się też o wariancie indyjskim, który rozpanoszył się w Wielkiej Brytanii, a i jest kilkadziesiąt potwierdzonych zakażeń w Irlandii, więc i ten czynnik może spowodować, że po otwarciu szeroko pojętej gastronomii, wzrost zakażeń w kraju będzie istotny.

Główny problem pojawić się ma w restauracjach, gdzie dozwolone będzie przyjmowanie właściwie nieograniczonej ilości osób na zewnątrz, a i tak samo dziać się na w przypadku pubów, kawiarni i restauracji wewnątrz, chociaż mówi się o 15 osobach, jakim wolno będzie przebywać w środku.   

Fáilte Ireland mówi, aby znacznie zmniejszyć ilość osób w tych pomieszczeniach, więc ograniczyć do 6 osób dorosłych i maksymalnie dziewięciorga dzieci, ale ten pomysł nie spodobał się restauratorom.

Profesor Anthony Staines z Dublin City University uważa, że pomimo tego, iż najczęściej spotykać będziemy się wkrótce w barach i restauracjach na zewnątrz, to ryzyko wykładniczo wzrośnie, a to powodować będzie znacznie większą ilość zakażeń. Dodatkowo – mieszkańcy kraju są już na tyle zmęczeni i zniechęceni obostrzeniami, iż odrzucają ich część, więc przestali chronić się w stopniu, na jaki wskazuje poziom zakażeń krajowych. To z kolei może doprowadzić w krótkim okresie do podniesienia się ilości osób zakażonych w kraju, chociaż profesor jest zdania, iż będzie to w okolicach sierpnia lub września. Problemem wg profesora jest też niedawny atak na komputery HSE, bo służba zdrowia, nie ma odpowiednich danych o pacjentach, a to powoduje wiele opóźnień, w tym w tworzeniu dokumentacji medycznej, a i wpływa na osoby wrażliwe w społeczeństwie. „Padł” też przecież system śledzenia przypadków zakażeń, więc i w tym zakresie Irlandia jest ślepa i głucha, a ten ważny czynnik, może być wskaźnikiem działania irlandzkich władz medycznych oraz państwowych.

Ogólne zalecenie wirusologów jest takie, by nadal uważać podczas kontaktów z innymi osobami, zachowywać higienę, nosić maseczki, a i ograniczyć ilość spotkań towarzyskich, w tym z osobami nieznajomymi.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Wzrosty cen w UE maj
Chorzy są przeraże
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian