Eksperci krytykują, a rząd nadal chce wdrażać program

Minister mieszkalnictwa publikując swój program budowy nowych i tanich mieszkań, wyraził pogląd, że będzie on pomocny dla osób, które borykają się z problemami kwaterunkowymi.

Niestety, zaproponowane przez ministra Darragha O’Briena rozwiązanie, stało się przyczynkiem do wielu słów krytyki, a te płyną zarówno z kół uznawanych za eksperckie, jak i ze strony opozycji politycznej.

Zastrzeżenia do programu ministra zgłaszał m.in. Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRI), Bank Centralny, Instytut Zawodowych Licytatorów i Rzeczoznawców (IPAV) oraz były sekretarz generalny Departamentu Wydatków Publicznych i Reform (DPER), ale to nie wszyscy, którzy mają negatywną opinię o całym lub części programu. Mówi się, że polityka mieszkaniowa rządu, powinna być całkowicie przemodelowana, a obecnie proponowane rozwiązania, nie dają żadnej gwarancji, iż mają szansę powodzenia. Program jest również łudząco podobny do tych, które wprowadzano już wcześniej, więc na tej podstawie wysnuto wnioski, że propozycja ministra, może nie być panaceum na bolączki mieszkaniowe Irlandii.

Co zastanawiające, minister Darragh O’Brien uważa, że słów krytyki pod adresem jego flagowego programu, wcale nie ma tak dużo, a krytycy posługują się podejrzeniami w tym zakresie, nie zaś faktami oraz możliwościami, jakie stworzy nowy system. Minister wskazał też, że to opozycja uznała program za bezskuteczny, co wcale nie dziwi O’Briena, który stwierdził, iż to całkiem normalne.

Będąc przy opozycji, warto przytoczyć słowa posła Sinn Féin Eoina Ó Broina, który powiedział, że propozycja ministra i jego plan, są idealną kopią tego, co już znamy i co doprowadziło do znacznych wzrostów cen domów w Irlandii. Tym samym mamy powrót do zarządzania budownictwem, jaki widzieliśmy już w czasach Celtyckiego Tygrysa. Rzecznik ds. mieszkaniowych w Sinn Féin dodał, iż nadal brakuje tanich mieszkań, a nie możliwości kredytowania, które nie dają żadnych realnych podstaw, aby stwierdzić, że kryzys mieszkaniowy, zakończy się kiedykolwiek.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Najniższy poziom za
Irlandzkie usługi c
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian