Eksperci: COVID-19 przyspiesza rozwój technologii rozpoznawania twarzy

Technologia rozpoznawania twarzy rozwija się obecnie znacznie szybciej przez pandemię COVID-19. Powszechne w związku z zagrożeniem zakrywanie ust i nosa wymusiło na branży ulepszenie systemów – oceniają eksperci cytowani przez serwis BBC.

Firmy dostarczające systemy rozpoznawania twarzy ścigały się o to, która z nich jako pierwsza poradzi sobie z problemami, jakie algorytmy sztucznej inteligencji służące do rozpoznawania wizerunku osób na nagraniach wideo i zdjęciach zaczęły mieć w związku z pojawieniem się maseczek ograniczających transmisję wirusa.

Szczególnie kłopotliwe stały się sytuacje, w których rozpoznawanie twarzy wykorzystywane jest np. do potwierdzania czyjejś tożsamości, jak np. wejście do chronionego budynku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Według analiz eksperckich kilka popularnych algorytmów, które w czasie pandemii koronawirusa zrekonfigurowano, obecnie popełnia znacznie mniej błędów przy rozpoznawaniu twarzy osób w maseczkach, niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Zespół naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) przeanalizował działanie popularnych algorytmów w oparciu o prezentację twarzy przesłoniętych różnymi kształtami (imitującymi rozmaite rozmiary i typy osłon nosa i ust). Jak ocenili naukowcy, po zmianach systemy są nie tylko bardziej wydajne niż przed pandemią – wydają się być również bardziej niezbędne. Firmy dostarczające algorytmy rozpoznawania twarzy przedstawiają swoje produkty jako gwarantujące higieniczny i bezpieczny sposób weryfikacji tożsamości w miejscach publicznych, jak i np. podczas dokonywania płatności. (PAP)

PRZECZYTAJ TAKŻE:

mfr/ mam/

Polska-IE: Udostępnij
Jak rozmawiać z dzi
Postkobieca rewolucj
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian