Ekonomiczne koszty pandemii

O tych jednak mówi się niewiele lub prawie wcale, ale uwagę zwraca na ten problem jedno z ugrupowań politycznych.

Aontú, ciężko jest się przebić ze swoim przekazem do społeczeństwa i do mediów, ale co istotne, informacje, jakimi podzielić się chce ta partia, ważne są z punktu widzenia ekonomicznego kraju, gdyż mają też wpływ na nas wszystkich. Wiele razy poruszany był temat, w którym zaznaczaliśmy, iż rząd okopał się na swoich pozycjach, nie porusza tematu ekonomicznego w sferze finansów państwa, jakby gospodarka Irlandii, miała się dobrze i działała, jak gdyby nigdy nic.

To jednak nie jest prawdą, bo ekonomia wyspy, załamała się już kilka miesięcy temu i chociaż nikt o tym nie wspomina, to głęboka zapaść i jest faktem dokonanym. Zapyta dociekliwy, na jakiej podstawie takie opinie? Przecież zasiłki są wypłacane, urzędnicy, nauczyciele i pracownicy służb otrzymują wynagrodzenia, a i emerytury wypłacane są terminowo. Są, ale to z kredytów i pożyczek, jakie zostały i są zaciągane przez państwo.

Tym problemem zajął się poseł Peadar Tóibín, który uważa, iż 1,4 miliona euro wydawane na trzy główne programy wsparcia dochodowego i biznesowego, dają tylko rosnący deficyt budżetowy na ten rok.  


Poseł Tóibín:

– Chociaż ten bezpośredni związek jest oczywisty, niewiele było debaty politycznej na ten temat i długoterminowych kosztów dla irlandzkiego społeczeństwa. Prawie 200 dni blokady naszego kraju w ciągu ostatniego roku wiąże się z kosztami ludzkimi i ekonomicznymi. Nasza opieka zdrowotna spoza Covid została zdziesiątkowana, a usługi Cancer Services nie zostaną w pełni wznowione do końca 2021 r., 10 000 domów nie zostało zbudowanych w tym roku z powodu ograniczeń. Ograniczenia dotyczące pogrzebów są nieludzkie. Przedsiębiorstwa są niszczone przez lockdown, który jest europejskim rekordem. Miliony ludzi przeżyły 38 tygodni bez nabożeństw. Nie trzeba nawet zagłębiać się w finansowe skutki Covid-19. W odpowiedzi na moje pytanie parlamentarne dotyczące kosztów ekonomicznych rządowych środków blokujących minister odpowiedział: „Koszt trzech głównych programów wspierania dochodów i biznesu w 2021 r. to ponad 1 miliard euro miesięcznie.  Ostateczny koszt obecnej fazy ograniczeń będzie zależał od szybkości, z jaką ograniczenia mogą zostać zniesione, a gospodarka się otworzy. Jednak deficyt będzie co najmniej tak duży jak w 2020 r. i spodziewany jest ponownie w 2021 r.” Minister stwierdza następnie, że ogólna gospodarka Irlandii wzrosła w zeszłym roku o 3,5%, wykorzystując wzrost PKB, po czym przyznaje, że dane dotyczące PKB „maskują poważne uderzenie w gospodarkę krajową”. Jednak dane dotyczące PKB były dokładną miarą zastosowaną do zmniejszenia udziału Irlandii w unijnym funduszu naprawczym Covid-19. Krajowy dług naszego narodu wymyka się spod kontroli, podczas gdy koszt finansowania rządowych środków blokujących pogarsza się z każdym mijającym miesiącem. Przez cały ten czas zarządzanie programem szczepionek Covid-19 przez rząd stracił wszelką wiarygodność wśród ludzi. Każdy miliard pożyczony teraz przez ten rząd zostanie zabrany z przyszłych inwestycji w mieszkalnictwo, zdrowie i edukację.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Antou

Polska-IE: Udostępnij
Nie ma powodu, by Ga
Jej pierwszy milion
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian