Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

EKG 2023: dzięki pomocy FRSE ukraińscy uciekinierzy oswajają się z tymczasową ojczyzną

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) – Narodowej Agencji programu Erasmus+, otrzymał podziękowania premiera rządu Ukrainy Denysa Szmyhala.

https://r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/1PKjYpQX.html

Europejski Kongres Gospodarczy to arena dyskusji o najważniejszych sprawach gospodarczych. W tym roku, ze względu na wojnę rozpętaną przez Rosję, polityka wychodzi na pierwszy plan. Starania Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji programu Erasmus+, mające poprawić los ukraińskich uchodźców wojennych, docenił Denys Szmyhal, premier Ukrainy, wręczając podziękowania na ręce dr. hab. Pawła Poszytka. List gratulacyjny przekazał Oleksandr Yarema, sekretarz stanu w Gabinecie Ministrów Ukrainy, współprzewodniczący Rady Koordynacyjnej Partnerstwa Otwartego Rządu na Ukrainie.

„Zazwyczaj uhonorowani mawiają, że nagroda to zachęta do dalszej współpracy. Nas nie trzeba zachęcać, wypracowaliśmy szczere relacje, oparte o przyjaźń” – mówił dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji programu Erasmus+.

Premier Ukrainy podziękował Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) za budowanie mostów pomiędzy Polską a Ukrainą. Organizacja wspiera osoby z Ukrainy w podnoszeniu ich kompetencji, tak aby mogli funkcjonować na polskim runku pracy.

Fundacja uczy języka polskiego, prowadzi zajęcia, służące zapoznaniu się z systemem prawnym i edukacyjnym. Celem jest, żeby Ukrainki, matki, które samotnie wychowują dzieci, mogły lepiej odnaleźć się na polskim rynku pracy czy bez stresu zapisać dzieci do szkoły.

FRSE ma wiele programów, które wspierają Ukraińców, ale generalnie opiera swoje działania o program prowadzony już od 6 lat. Głównym obszarem współpracy jest wymiana młodzieży. Dzięki temu powstały silne relacje z ukraińską administracją, służące budowie szeroko pojętego społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na Ukrainie. 

„Podziękowania są imienne dla mnie, ale ja je traktuję jako uznanie pracy dla całej organizacji, dla ponad 300 osób pracujących w FRSE i starających się wykorzystać swój potencjał organizacyjny i ludzki do pomagania naszym przyjaciołom z Ukrainy” – podsumował dr hab. Paweł Poszytek.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

PAP/C. Piwowarski 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version