Egzekwowanie wytycznych staje się prawie niemożliwe

Wiceprzewodnicząca Socjaldemokracji Catherine Murphy jest zdania, że Garda, nie poradzi sobie z egzekwowaniem przepisów, jakie obowiązują w związku z podniesieniem poziomu ograniczeń.

Wg posłanki Murphy, An Garda Siochána, nie ma w tym zakresie odpowiednich uprawnień, więc nie jest możliwe, by nadzorowała wszelkie dziedziny życia, wiążące się ze wprowadzonymi obostrzeniami. Irlandzkiej policji potrzebne są nowe, nadzwyczajne środki, które pozwolą na nadzór nad społeczeństwem, co z kolei da możliwość prawidłowego wykonywania zadań.

Catherine Murphy stwierdza, że to zadanie „prawie niemożliwe i nie da się egzekwować wytycznych dotyczących zdrowia publicznego – bez dodatkowych uprawnień”.

Posłanka SocDem dodaje:

– Poproszono ich o egzekwowanie wytycznych, które nie mają mocy prawa. To prawie niemożliwe zadanie, które im dajemy, a stanie się jeszcze trudniejsze w obszarach, w których decyzja nie ma sensu.

W tym ostatnim przypadku chodzi o hrabstwa i powiaty, w których ilość zakażeń jest na poziomie niskim lub bardzo niskim, więc wszędzie tam, gdzie koronawirus, nie jest bardzo aktywny. Tak dzieje się obecnie w hrabstwach Mayo oraz Leitrim, gdzie mieszkańcy, wiedząc o niskim poziomie zakażeń, buntują się i nie rozumieją, egzekwowania przez Gardę surowszych przepisów.

Do tej opinii posłanki Socjaldemokracji, dołączyć można zdanie szefa Gardy komisarza Drew Harrisa, który stwierdził, że o ile policja zmuszona zostanie do pełnego sprawowania władzy w zakresie zdrowia publicznego, więc również utrzymywać będzie masowe kontrole na drogach, co doprowadzi to do tworzenia się dodatkowych zatorów i korków.

*

Wtedy do buntu społeczeństwa na skalę krajową, będzie bardzo blisko.

Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian