ECDC ostrzega przed kolejnymi falami zakażeń

Wg European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC), rządy, powinny wykazać się zdecydowanymi działaniami, aby zapobiec możliwemu powrotowi dużej ilości zakażeń, które spowodowane będą mutacjami koronawirusa.

Prace na rzecz powstrzymania kolejnych fal powinny rozpocząć się już teraz, czyli przed wprowadzeniem w Europie masowych szczepień, co pomoże w zachowaniu ilości zakażeń na stosunkowo niskim i stabilnym poziomie. O ile władze krajowe, zdecydują się na zbytnią liberalizację obostrzeń, mogą w ten sposób doprowadzić do podniesienia wskaźników zakażeń i wzrostu zachorowań, a te powodowane będą przede wszystkim istniejącymi i nowymi odmianami SARS-CoV-2. Warianty koronawirusa, z którymi obecnie mamy do czynienia, są bardziej zakaźne, mówi ECDC, a jest tylko kwestią czasu, kiedy pojawią się nowe jego odmiany, co jest zgodne z wiedzą naukową.

W oświadczeniu European Centre for Disease Prevention and Control czytamy, iż bardzo ważne są działania niefarmaceutyczne, które powstrzymywać będą rozprzestrzenianie się wirusa, co potwierdzają badania modelowe.

ECDC zaleca więc sekwencjonowanie próbek pobieranych do badań, zwiększenie śledzenia przypadków zakażeń i kontaktów, ale przyspieszenia testów i wprowadzanie/utrzymanie obowiązkowej kwarantanny dla zakażonych i ich bliskich kontaktów. Tak dziać się ma przez najbliższe miesiące, czyli do momentu, kiedy uda się zaszczepić większą część populacji Europy, uznawaną za „masę krytyczną”.

Część rządów państw europejskich sceptycznie zareagowała na tę informację i stwierdziła, że nie można dalej blokować ludzi w domach, wprowadzać większej ilości ograniczeń oraz zmuszać do zachowań niezgodnych z ludzką naturą, bo mieszkańcy państw, są na tyle zmęczeni pandemią i wynikającymi z niej obostrzeniami, iż „masa krytyczna” może zostać przekroczona, co wywoła narodowe wypowiedzenie posłuszeństwa i masowe protesty, a nawet niewielkie rewolucje.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
„Ramping up”, ki
Dublin Airport chce
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian