EBC przyspieszy prace nad podniesieniem stóp procentowych

Europejski Bank Centralny spodziewa się przyspieszenia tegorocznej inflacji, co może skutkować podjęciem decyzji i podniesieniu stóp procentowych na kredyty, jeszcze przed wakacyjną przerwą w EBC.

Debata, która rozpocznie się dzisiaj, potrwać ma do osiągnięcia decyzji, a Europejski Bank Centralny zapowiada, iż chce już teraz „agresywnie zacieśnić politykę pieniężną”. Taka decyzja może skutkować tylko jednym rozwiązaniem, czyli szybszym od zapowiadanego podniesieniem stóp procentowych, co dodatkowo odbijać się będzie na zamożności kredytobiorców.

EBC spodziewa się też, co sygnalizują również europejscy ekonomiści, że inflacja w Unii Europejskiej bić będzie w najbliższych miesiącach kolejne rekordy, a tego spodziewają się w okolicy 8%. Już teraz widać w czterech największych gospodarkach unijnych, z wyłączeniem Hiszpanii, znaczne przyspieszenie wzrostów inflacyjnych, co jest wskaźnikiem, że te, pociągną za sobą narastającą inflację w innych krajach europejskich.

Decyzja o podniesieniu stóp procentowych może zostać podjęta do 9 czerwca, więc wtedy możemy wiedzieć, o ile i kiedy stopy oprocentowania kredytów zostaną podniesione. Mówi się też, że zmiany mogą być wprowadzone już we wrześniu lub decyzja wtedy zostanie opublikowana. Wszystko zależeć ma od najnowszych danych o inflacji w Europie oraz prognoz analityków ekonomicznych z UE.

To nie wszystko złe, co może nas spotkać w nadchodzących miesiącach, bo niektóre z krajowych Banków Centralnych już zapowiedziały, że w ramach swoich prerogatyw, chcą podnosić stopy oprocentowania na własnym podwórku. Po decyzji EBC albo podniosą oprocentowanie kolejny raz, albo pozostaną przy oprocentowaniu, jakie wprowadziły wcześniej.

Niewiadomych w tej sprawie jest wiele, ale jest też jeden pewnik i stopy procentowe w tym roku zostaną podniesione, a komentatorzy spodziewają się wzrostu od ćwierć do pół punktu procentowego.

Bogdan Feręc

Źr: Bloomberg

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська