EBC oskarżony o powodowanie „koszmaru” kredytobiorców. Kiedy kolejna podwyżka?

Stało się zapowiadane, więc Europejski Bank Centralny opublikował swoją decyzję o poniesieniu stóp procentowych kredytów.

Stało się to tuż przed świętami Bożego Narodzenia, co u wielu osób wywołało ogromne niezadowolenie, a i mówi się, że powoduje „koszmar przed Bożym Narodzeniem” i wpłynie na wiele osób, którym w ten sposób zniszczono święta. Obecne podniesienie oprocentowania wpłynie przede wszystkim na kredytobiorców hipotecznych, których raty kredytów ponownie się podniosą, natomiast banki w całej Europie mogą podnieść oprocentowanie wszystkich kredytów, zarówno o stałej, jak i o zmiennej stopie oprocentowania.

Europejski Bank Centralny zadecydował o podniesieniu oprocentowania o 0,50 punktu procentowego, co daje miesięcznie dodatkowe 25 € w przypadku kredytu na kwotę 100 000 €.

EBC stwierdziło, że obecna podwyżka wymuszona została wysoką inflacją, a tę można opanować przez ograniczenie dostępu do kredytów, jednak wcale nie musi się na tym skończyć. Członkowie Europejskiego Banku Centralnego stwierdzili również, że o ile inflacja utrzymywać się będzie na tak wysokim lub podobnym poziomie, jak obserwowany obecnie, mogą podjąć kolejne decyzje o podniesieniu stóp procentowych.

Kolejnej decyzji EBC należy spodziewać się w lutym przyszłego roku, bo to właśnie w drugim miesiącu 2023 roku, ponownie odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w kwestii stóp procentowych dla kredytów.

*

Co oznacza decyzja EBC? Po pierwsze większe obciążenie finansowe dla osób, które zaciągnęły dowolny kredyt, a po drugie, już teraz niska dostępność kredytów zostanie pogłębiona i jeszcze mniej osób będzie się kwalifikować do udzielenia im pożyczek. W przypadku Irlandii wpłynie to przede wszystkim na udzielanie kredytów hipotecznych, a już wcześnie trudno było spełnić wszelkie wymagania finansowe, jakie stawiały przed potencjalnymi kredytobiorcami tutejsze banki.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by bruno neurath-wilson on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzki żołnierz
HSE ostrzega przed z