Eamon Ryan: – Zbliża się radykalna zmiana na rynku mieszkaniowym

Minister środowiska i lider Partii Zielonych stwierdził, że rynek mieszkaniowy w Irlandii, jest „zepsuty”.

Wg lidera Zielonych, taka sytuacja nie może trwać i należy zająć się naprawą, ale wymagać będzie to kilku kroków, a i nie odbędzie się w sposób natychmiastowy. Niemniej jednak – sytuacji nie można pozostawić samej sobie, ani też w obecnych warunkach, co oznacza, iż przeprowadzić trzeba głęboką modernizację całego systemu mieszkaniowego w Irlandii, podkreślił Ryan.

Niezależnie od tej wypowiedzi minister Ryan dodał, że niektóre działania gabinetu, powstrzymywane są przez opozycję, głównie Sinn Féin, które nie zgodziło się niedawno na szczeblu lokalnym, aby powstało kilka osiedli mieszkaniowych. Tu jednak minister może nie mieć racji, bo osiedla, nie były inwestycjami państwowymi, a deweloperskimi i mogły pochłonąć atrakcyjne grunty, ale o tym wspomina się rzadko.

Szef resortu środowiska zapewnił jednocześnie, że rząd, w którym uczestniczy, „zrobi wszystko”, aby pokolenie młodych ludzi nie zostało w tyle i mogło pozwolić sobie na zakup ich pierwszego domu. Ryan zasugerował, iż gospodarka mieszkaniowa, powinna być sterowana centralnie, a w tym zakresie to Dublin miałby podejmować decyzje o nowych inwestycjach. Rząd miałby więc rolę sprawczą, czyli to on stałby się inwestorem i motorem rozwoju budownictwa mieszkaniowego w kraju.

*

Powiedzmy to sobie teraz z pełną szczerością. Słowa ministra Ryana, nie mają obecnie żadnego znaczenia, bo to nie on jest szefem od mieszkalnictwa, a i premierem nie jest, a wyłącznie przystawką Fianna Fáil i Fine Gael, które potrzebowały głosów w parlamencie, by móc sprawować władzę. Nawiasem mówiąc, skąd ja znam gospodarkę centralnie sterowaną? A jak się to skończyło, także pamiętam.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Rząd stanowczy wobe
Koniec Internet Expl
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian