„e-Hulajnoigiści” mogą się już cieszyć

Minister transportu Eamon Ryan potwierdził, że e-hulajnogi, zostaną włączone do przepisów o ruchu drogowym, więc będzie ich można używać w przestrzeni publicznej.

Sprawa ma początek prawie dwa lata temu, kiedy w Europie zaczęły popularyzować się e-hulajnogi, więc dotarły również do Irlandii, gdzie zdobyły duże grono zwolenników. Wtedy pojawiły się również problemy, bo nowy pojazd, elektryczny, więc napędzany silnikiem, uznany został przez prawo, jako łamiący obowiązujące przepisy. Zgodnie z nimi, o ile „cóś ma motór”, to trzeba mieć na to uprawnienia do kierowania i opłacić podatek drogowy.

Ministerstwo Transportu pod naporem wezwań i alarmistycznych wiadomości od społeczeństwa zaczęło zastanawiać się, jak sprawę doprowadzić do szczęśliwego rozwiązania, a opnie były w tym zakresie skrajne, co opóźniało prace.

Kiedy nastał koalicyjny minister transportu, z Partii Zielonych, zwolennik alternatywnych metod poruszania, zapowiedział, że uczyni wszystko, by tę sprawę uregulować. Tak dzieje się właśnie teraz i wcześniejsze zapowiedzi Ryana, wchodzą w ostatnią fazę prac.

Otóż minister transportu zapowiedział, że do świąt Bożego Narodzenia, prawo dopuszczające elektryczne hulajnogi, powinno zostać uchwalone przez Oireachtas, więc zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2021 roku. Wraz z dopuszczeniem do ruchu e-hulajnóg, pojawią się też regulacje, a te dotyczyć będą prędkości i nie będzie można jeździć nimi szybciej, niż 25 km/h. To nie wszystko, bo każda e-hulajnoga, obowiązkowo będzie musiała być wyposażona w przednie i tylne oświetlenie, a i obowiązkiem będzie jego używanie podczas jazdy.

Co więcej, elektryczną hulajnogą, nie będzie można poruszać się po chodnikach, ale nie będą za to wymagane do kierujących tymi pojazdami, żadne uprawnienia.

Informując o tej sprawie, minister transportu Eamon Ryan powiedział:

– E-scootery odgrywają swoją ważną rolę w transporcie i wśród osób dojeżdżających do pracy, a ten krok w kierunku tego, co nazywają elektromobilnością, jest rzeczą dobrą, ale trzeba regulować prędkość, widoczność i użycie świateł. Przepisy muszą chronić użytkowników e-hulajnóg, pieszych i innych uczestników ruchu.

Minister Ryan spodziewa się, że po wejściu w życie przepisów, e-hulajnogi, spopularyzują się w Irlandii jeszcze bardziej i już przyszłej wiosny, będą widywane na ścieżkach rowerowych w dużej ilości.

*

Nawiasem mówiąc, prace nad uregulowaniem zasad poruszania się e-hulajnogami po Irlandii, mogłyby się nadal toczyć, ale ważną rolę w przyspieszeniu działań Ministerstwa odegrało „e-scooterowe” lobby, które planuje wiele inwestycji w ten sektor transportu publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Łukasz Tygerski: Ja
Czarno-Zielony Piąt
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian