E-hulajnogi będą niebawem legalne

W Irlandii w ostatnim roku bardzo wzrosła popularność e-hulajnóg, a to przez sam rząd, który namawiał, by w okresie „zarazy”, nie korzystać ze środków transportu publicznego oraz ograniczał czasowo jego funkcjonowanie do 25%.

Obecnie, nie ma jasnych przepisów dotyczących użytkowania e-hulajnóg, a właściwie złamie prawo osoba, która taką poruszać się będzie, po drodze publicznej. Podobnie jest w przypadku chodników, bo w tym przypadku, jak twierdzi Garda, chodnik służy do chodzenia, nie zaś podróżowania po nim niczym innym.

W sukurs użytkownikom – coraz większej ich liczbie, przyszedł właśnie minister Eamon Ryan, który poinformował, że e-hulajnogi, już w przyszłym roku, staną się legalne i zostaną opracowane szczegółowe przepisy w zakresie ich użytkowania w przestrzeni publicznej. Minister Ryan zaznaczył, że prawo zostanie wprowadzone, bez przeprowadzenia badań i programów testowych na poziomie lokalnym, gdyż takie działanie, wyłącznie opóźni proces wprowadzenia przepisów.

Jak wyjaśniał dalej minister środowiska, klimatu i komunikacji Eamon Ryan, w minionym tygodniu rozpoczęły się w jego departamencie prace, które skutkować będą projektem ustawy legalizującej użytkowanie e-hulajnóg, a wprowadzenia nowych zasad, szef resortu spodziewa się najdalej w połowie przyszłego roku.

Dlaczego e-hulajnogi w Irlandii uważane są na nielegalne? Chodzi o nieprecyzyjny przepis, który za pojazd mechaniczny, a na takiego używanie na drogach publicznych wymagane jest prawo jazdy, uważa każdy pojazd z napędem spalinowym lub elektrycznym. To właśnie zamierza zmienić minister Ryan, czyli na prowadzenie e-hulajnogi, nie trzeba będzie posiadać żadnych uprawnień, a i nie będzie konieczne uiszczenie podatku drogowego. Nawiasem mówiąc, gdyby taki, chciał ktoś opłacić, nie może tego zrobić, bo nie ma przepisów, które regulują podatek drogowy i ubezpieczenie za e-hulajnogę.

Zmiana przepisu może wydawać się prosta, ale tak nie jest, gdyż należy wziąć pod uwagę wszystkich potencjalnych użytkowników e-hulajnóg, więc również dzieci i młodzież. W obu przypadkach – te grupy wiekowe, czyli od 0 do 14 lat i 15 do 18 lat, nie będą miały prawa poruszania się e-hulajnogami po drogach publicznych. Wyjątek stanowić może taka sama zasada, jak w przypadku rowerów, więc nieletni, będzie mógł używać e-hulajnogi na drodze publicznej, o ile przebywać będzie pod opieką osoby dorosłej.

Zwolennikiem legalizacji prawa do poruszania się e-hulajnogami po drogach i przestrzeni publicznej, jest również Urząd ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (RSA), który już w sierpniu ubiegłego roku wnioskował, by ten środek transportu doczekał się regulacji prawnych i legalizacji.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of the Environment, Climate and Communications 

Polska-IE: Udostępnij
Garda nie może odna
Nowe uprawnienia Gar
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian