Dziwny, bezdecyzyjny rząd. O’Broin chce zakazu podnoszenia czynszów na trzy lata

Gabinet Micheála Martina, jak do tej pory charakteryzuje brak działań, które nie dają pewności na dłuższy czas.

Tak dzieje się m.in. w kwestii podnoszenia czynszów i zakazu eksmisji, a rozwiązania te, zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem, mają skończyć się w poniedziałek. Rząd zgodził się jednak na krótkotrwałe przedłużenie tych zakazów, więc w poniedziałek 20 lipca nie wygasną, ale nie wiadomo, jak długo będą obowiązywać, bo konkrety pojawić się mają dopiero w przyszłym tygodniu.

O takim rozwiązaniu poinformował wicepremier Leo Varadkar, który na forum Dáil stwierdził, iż program zakazu eksmisji, nie zakończy się w poniedziałek. Wicepremier w swojej wypowiedzi zaznaczył, że gabinet dysponuje opinią prawną, a z tej wynika, że taki zakaz, „nie może trwać w nieskończoność i powinien być tymczasowy”.

O sprawie powiedział też minister budownictwa Darragh O’Brien, który zapewnił, że jego resort pracuje właśnie nad przepisami oraz środkami, a te, w dłuższej perspektywie, chronić mają najemców. Minister dodał, że kolejna informacja w tej sprawie pojawi się w przyszłym tygodniu, ale nie zostało powiedziane, czy będzie to już projekt przepisu, czy kolejne krótkoterminowe przedłużenie zakazu eksmisji i podnoszenia czynszów.

Jak zwykle sprawa mieszkaniowa wywołała dosyć ostrą reakcję Sinn Féin i przedstawiciel tego ugrupowania Eoin O’Broin, stwierdził, że czynsze w Irlandii, mają dramatyczny wpływ na mieszkańców kraju, a i są przyczynkiem do wyborów, pomiędzy opłaceniem czynszu a zakupem ciepła i jedzenia. O’Broin nie poprzestał ma tym i w swojej dosyć długiej wypowiedzi mówił, iż czynsze są obecnie zbyt wysokie, zakaz ich podnoszenia powinien zostać utrzymany, co uchroni wiele osób przed utratą domów. Poseł Sinn Féin posłużył się również danymi statystycznymi, a z tych wynika, iż od 2016 roku, czynsze w kraju podniosły się o 40%, natomiast średnie stawki czynszów są obecnie na poziomie 1400 €, miesięcznie, a w Dublinie, gdzie w niektórych miejscach podniosły się o 70%, czynsze wynoszą, średnio 2000 €.

Przedstawiciel opozycji poszedł nawet o krok dalej i w swojej perorze twierdzi, iż poprzez wysokie stawki czynszu, niektórzy ludzie odkładają na inny czas zakup domu, a nawet posiadanie dzieci, co może grozić zapaścią demograficzną w Irlandii. Eoin O’Broin dziwił się też, że rząd miał już jakoby podjąć już decyzję o przedłużeniu zakazu eksmisji oraz zakazie podnoszenia czynszów w kraju, ale jej nie ogłosił, wprowadzając, jakieś dziwne kilkudniowe przedłużenie.

Sinn Féin zaproponowało więc posłom swój autorski projekt ustawy, a w tym widnieją rozwiązania, które na okres trzech lat zakazują podnoszenia czynszów, zarówno dla obecnych, jak i nowych najemców.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Oireachtas/Sinn Fein/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Rozdmuchana irlandzk
Szczegółowa mapa p
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish