Dziwny 2020 rok

Mijające 12 miesięcy 2020 roku zdominowane zostały działalnością koronawirusa, a ten odciskając się na naszym życiu, pozostawił w nim głęboki ślad.

Problemów z tego powodu mieliśmy wiele, bo to i uziemienie nas w domach, utrata miejsc pracy, upadki firm, a jeszcze większa ich ilość walczy o przetrwanie, ale były też pozytywy, bo mamy więcej oszczędności. Jak podaje raport Banku Centralnego Irlandii, oszczędności mieszkańców Irlandii, wzrosły do niespotykanego poziomu, więc pieniędzy mamy pod dostatkiem, ale nie mamy ich jak wydać.

Na taką sytuację wpłynęły decyzje rządu, który wprowadzając kolejne pełne blokady, odstręczał nas od zagranicznych wyjazdów, gdzie wydajemy znaczne ilości pieniędzy, ale i pozamykał nam sklepy, więc i w tym kierunku, nie szły nasze wydatki.

Perspektywy są natomiast takie, że powoli, wychodzić będziemy z pandemicznych ograniczeń, a BCI spodziewa się, iż już po pierwszym kwartale roku, nasze wydatki zaczną powolny, ale stały wzrost, by powrócić do normalnie wydawanych kwot w okolicach września 2021 r. Wtedy też będziemy mieli możliwość nieograniczonego szczepienia się przeciwko koronawirusowi, co powinno w krótkim czasie zdławić rozwój wirusa na wyspie, ale również w Europie i innych krajach na świecie.

Bank Centralny spodziewa się również, że już po połowie roku, irlandzkie firmy złapią oddech i zaczną odbudowywać swój potencjał.

Bogdan Feręc

Źr: Z raportów BCI

Polska-IE: Udostępnij
Możliwa pełna blok
Oksfordzka nie może
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian