Dziwne śledztwo w sprawie Varadkara

W kwestii wycieku niejawnych dokumentów, jakie osobie nieuprawnionej przekazać miał Leo Varadkar, prowadzone są czynności wstępne, a Garda, do tej pory, nie wszczęła postępowania na pełną skalę.

Raport Gardy mówi, iż są przesłanki, że Leo Varadkar, ujawnił dokumenty swojemu przyjacielowi, lekarzowi Maitiú Ó Tuathail, który nie był stroną w toczących się ówcześnie negocjacjach rządu z centralami związkowymi, reprezentującymi lekarzy. Co istotne w tej sprawie, Leo Varadkar, przyznał się do takich działań, a i przeprosił za nie publicznie, a to wskazuje, że poniekąd przyznał się do przekroczenia uprawnień, o ile nie do złamania prawa.

Niezależnie od tego, Garda prowadzi obecnie czynności sprawdzające, więc nie wdrożyła pełnego śledztwa, ale nie można powiedzieć, aby nie robiła nic w tej sprawie.

Najwyższe czynniki w strukturach Gardy wraz z prowadzącymi śledztwo, zastanawiają się, czy nie będzie właściwym postępowaniem, by zażądać przedstawienia bilingów rozmów telefonicznych, jakie podczas negocjacji z lekarzami, prowadzone były z telefonów Leo Varadkara. Gdyby tak się stało, na jaw mogłyby wyjść też inne kontakty Varadkara, a przynajmniej prowadzący czynności policjanci, mogliby nabrać więcej pewności, żeby jednak wdrożyć pełne śledztwo w stosunku do urzędnika państwowego. Niestety, tak się jeszcze nie stało.

*

Obecnie wygląda to w ten sposób, jakby Garda bała się przeprowadzenia wszystkich czynności sprawdzających lub obawiała się, że zostanie skarcona, o ile posunie się zbyt daleko. Leo Varadkar i to może blokować bieżące dziania śledczych, jest urzędującym wicepremierem oraz ministrem przedsiębiorczości, a i w niedalekiej przyszłości, bo wynika to z umowy koalicyjnej, ponownie zasiąść ma w fotelu premiera. Gdyby jednak postąpił, jak na polityka tej rangi przystało, powinien, czasowo zrzec się wszystkich stanowisk oraz funkcji państwowych i poddać weryfikacji przez policję. Po oczyszczeniu się z zarzutów, w chwale i z otwartą przyłbicą, zająć ponownie prowadzeniem Irlandii w świetlaną przyszłość. A tak, może się wydawać, że ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości lub jest chroniony przez swoje rządowe koleżanki i kolegów. Zastanawia też bierność opozycji w tej sprawie, bo o ile chcą wyjaśnienia wszelkich niejasności, to raczej nie naciskają, aby Leo stał się oskarżonym w sprawie.

Bogdan Feręc

Źr. Gł.: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Widzowie przestali o
Sinn Féin chce zlik
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian