Dziwna ta irlandzka opozycja. Fianna chce wprowadzenia podatku

W większości krajów na świecie jest tak, iż to rząd proponuje wprowadzenie nowego podatku, a opozycja neguje ten pomysł, czyli sprzeciwia się dodatkowemu obciążaniu podatników.

To świat, a nawet Europa, ale nie Irlandia, bo tu, to opozycja zaproponowała, aby wprowadzić kolejny podatek i to już w nadchodzącym roku. Z pomysłem wprowadzenia podatku od emisji dwutlenku węgla wystąpił lider opozycyjnej Fianna Fáil Micheál Martin, który uważa, że taką daninę należy wprowadzić. Martin stwierdził w rozmowie z dziennikarzami RTÉ, że w dobie walki z ociepleniem klimatu, „… podatek od emisji dwutlenku węgla, musi istnieć”.

Szef Fianna Fáil przypomniał, że podatek węglowy miał być wprowadzony już w tegorocznym budżecie, jednak rząd z niego zrezygnował, więc teraz, powinien doczekać się realizacji. Stanowisko partii opozycyjnej opublikowano przed spotkaniem z ministrem finansów Paschalem Donohoe, na którym liderzy Fianna Fáil omawiać będą założenia do przyszłorocznego budżetu, w ramach umowy o wspieraniu rządu mniejszościowego.

Micheál Martin powiedział też, iż podatek od emisji dwutlenku węgla, powinien być wprowadzony, aby można było realizować wszystkie cele klimatyczne, w tym modernizować domy, prowadzić restrukturyzację przemysłu rolnego i wprowadzać do powszechnego użytku samochody elektryczne oraz niezbędną im infrastrukturę.

Gabinet premiera Leo Varadkara informował wcześniej, iż bada możliwości wprowadzenia takiego podatku, jednak do tej pory nie ujawnił, czy zechce wprowadzić propozycję do przyszłorocznej ustawy budżetowej, a wydaje się, że raczej nie. Rok 2020 to w Irlandii rok wyborczy, więc ani rządowi, ani tym bardziej rządzącej Fine Gael, nie zależy na dodatkowym obciążaniu fiskalnym mieszkańców wyspy, co mogłoby przełożyć się na oceny ugrupowania kierowanego przez Varadkara i mniej głosów w urnach wyborczych.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Fianna Fail

Polska-IE
Seafood and Fisherie
3000 osób straciło
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish