Dziura budżetowa przekroczyła 8 miliardów

Wydatki państwa na obsługę pandemii rosną, a ich końca nie widać i wydawać się może, że w takim tempie, do załamania finansów dojdzie jeszcze przed końcem roku.

Co zastanawiające, rząd nie mówi, iż należy zwrócić baczną uwagę na stan państwowej kasy, a ze stoickim spokojem informuje, że na sprawy związane z pandemią, wydaliśmy już 8,3 miliarda euro. Ta dziura w budżecie, nie będzie też łatana, bo gabinet spodziewa się, iż koszty nadal będą rosnąć. O tak wysokich wydatkach, głównie na służbę zdrowia i wsparcie dla gospodarki, poinformował minister finansów Paschal Donohoe, który jest przekonany, iż dług kiedyś uda się zniwelować.

Ponad 8 mld € straty, jaką notuje Skarb Państwa, wygenerowało też zamknięcie gospodarki oraz dramatycznie wysoki poziom bezrobocia, więc zapomogi dla osób, które utraciły zatrudnienie z powodu blokady kraju. Mówi się też, że w pierwszych sześciu miesiącach roku, notowany był „nadzwyczajny wzrost” wydatków rządowych, co daje nam obecnie tak ogromną stratę w budżecie.

Tylko do ubiegłego miesiąca deficyt budżetowy wyniósł 7,4 mld €, natomiast w roku poprzednim, w tym samym okresie, mieliśmy nadwyżkę budżetową w wysokości 900 mln €.

Komentując te dane, minister finansów Paschal Donohoe stwierdził:

– Niezwykły wzrost wydatków publicznych jest wynikiem zaangażowania rządu we wspieranie naszej służby zdrowia i szerzej rozumianej gospodarki w tym bezprecedensowym okresie, co pokazało, niedawne ogłoszenie lipcowego planu stymulacyjnego na rzecz wsparcia firmom i zachęcania ludzi do powrotu do pracy.

Z tymi słowami należy się zgodzić, jednak nie zmieniają one faktu, że kraj pogrąża się w długach, a za chwilę, dotknięci zostaniemy jeszcze jednym przykrym gospodarczo wydarzeniem, czyli bexitem, a ten w połączeniu z koronawirusem, może wpędzić wyspę w niemałe kłopoty finansowe.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Kosztowni doradcy rz
Sprawa Ryanair przec