Dzisiaj rusza aplikacja śledząca

Ministerstwo Zdrowia i HSE uruchomią dzisiaj aplikację śledzącą, a ta będzie pomocna w identyfikacji osób, które miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

Aplikacja jest w pełni bezpieczna, więc nie ma do niej dostępu nikt z zewnątrz, natomiast dostęp do numerów telefonów, bo tylko ten będą miały władze medyczne, będzie jednym ze sposobów na śledzenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Uruchamiana dzisiaj aplikacja identyfikować będzie numery telefonów, które znajdują się w pobliżu naszej komórki, a czas kontaktu przekroczy 15 minut. Wtedy system zanotuje taki bliski kontakt, co o ile będzie w przyszłości konieczne, pozwoli na szybkie dotarcie do osoby potencjalnie zakażonej.

Jak przekonują władze medyczne kraju, nowy system będzie aktualizowany na bieżąco, więc osoby, które zainfekowane zostaną koronawirusem, a ściśle rzez ujmując, ich numery telefonów, trafią do bazy danych, by w czasie rzeczywistym nadzorować ich kontakty.

Kiedy właściciel telefonu przekroczy wyznaczone 15 minut, podczas których będzie miał kontakt z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, wtedy skontaktuje się z nim urzędnik HSE, który poprosi o poddanie się obowiązkowemu badaniu na obecność koronawirusa.

Aplikacja nie przekazuje żadnych danych osobom postronnym, więc ani nie poinformuje o kontakcie z osobą zakażoną, ani nie przekaże osobie zakażonej koronawirusem, iż może być źródłem zakażeń. To wszystko odbywać się będzie zgodnie z obowiązującymi zasadami zachowanie tajemnicy lekarskiej.

Minister zdrowia Stephen Dollnelly powiedział, że korzystać z aplikacji można dobrowolnie, ale zachęca do zainstalowania jej na swojej komórce, co pozwoli kontrolować własne zdrowie. Minister Donnelly zachęca też do zapoznania się ze szczegółami i możliwościami nowej aplikacji, a te znajdują się na stronie HSE>>>. Na tej samej stronie znajduje się też link, który umożliwi pobranie aplikacji na telefon.

Zwolennicy teorii spiskowych i globalnego śledzenia, także nie muszą się obawiać nowej aplikacji, bo nadzorowani poprzez ich własne telefony i inne urządzenia z dostępem do Internetu oraz przez sieci komórkowe, są już od lat.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Dept. of Health/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Wiązówka błotna (
Pojedziesz na zagran
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish