Dzisiaj rozpoczynają się szczepienia seniorów

HSE uruchomi dzisiaj punkty szczepień dla osób powyżej 85 roku życia, a planuje się podać 12 000 dawek w zaledwie tydzień.

Szczepienia wykonywane będą w szpitalach, punktach szczepień i gabinetach lekarzy rodzinnych, co oznacza, że program szczepień, wchodzi właśnie w trzecią fazę realizacji. Ogółem cały cykl potrwa, wraz z podaniem drugiej dawki szczepionki około 3 tygodni, co jak dodaje dyrektor HSE dr Paul Reid, jest realizacją przyjętego harmonogramu.

Następnie, szczepieniom poddawane będą osoby w przedziale wiekowym od 80 do 84 lat, a zapisy na szczepienia obu grup już trwają.

Irlandzcy seniorzy otrzymają szczepionki firm Pfizer/BioNTech i Moderna, które są bardziej wymagające, ale nie ma podejrzeń, iż mają niższą skuteczność w tej grupie wiekowej. Wcześniej pojawiła się informacje, że produkt brytyjskiej firmy AstraZeneca, może nie być na tyle skuteczny dla osób, które ukończyły 65 lat i uznano, że będzie podawany, ale grupie młodszej.

HSE zapowiada, że na szczepienia można umawiać się na wiele sposobów, bo zarejestrować i wyznaczyć termin online, ale też telefonicznie. Osoby, które ze względów zdrowotnych będą miały problem z dotarciem do punktu szczepienia, powinny poinformować o tym przy rejestracji do szczepienia, aby skorzystać z darmowego transportu lub osoba ze szczepionką, pojawi się w domu pacjenta.

O możliwości rejestracji i zaszczepienia, swoich podopiecznych informować będą telefonicznie lub w innej formie lekarze rodzinni, ale też lokalni pracownicy HSE. Szczepienia, jak i transport do miejsca podania wakcyny, są całkowicie darmowe, a zajmują się nim władze lokalne, co wynika z rozporządzenia ministra zdrowia.

Po zakończeniu szczepień u seniorów i osób starszych, czyli tych, które ukończyły 65 rok życia, rozpoczną się szczepienia, młodszej części populacji, a może to nastąpić w okolicach maja tego roku.

Bogdan Feręc

Źr: HSE

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian