Dzisiaj przyjęta zostanie umowa handlowa

W Brukseli formalnie podpisana zostanie umowa o współpracy handlowej, którą wynegocjowały Unia Europejska i Wielka Brytania.

Podpisanie umowy nastąpi w godzinach porannych, a do czasu ratyfikacji jej przez Parlament Europejski oraz Westminster, obowiązywać będzie tymczasowo. Dokument reguluje przyszłe stosunki pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską i oprócz zobowiązań w kwestiach handlowych, określa również zakres działań politycznych, co zostało ustalone już wcześniej.

Tekst umowy podpiszą przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a następnie zostanie on dostarczony do Londynu w celu podpisania przez premiera Borisa Johnsona.

Co ważne, nad dokumentem debatować będzie dzisiaj brytyjski parlament, czyli Izba Gmin i Izba Lordów, a jak zapowiadają tamtejsi politycy, umowa przejść ma wszystkie etapy procedowania. Debatę w tej sprawie zapoczątkuje premier Boris Johnson, który naświetli parlamentarzystom warunki wynegocjowanej umowy, a i można się spodziewać, iż rekomendować będzie, przyjęcie dokumentu.

Ważne w tej sprawie jest również to, że członkowie Partii Konserwatywnej, którzy należą do skrzydła twardego brexitu, zapowiedzieli głosowanie za przyjęciem umowy, co da rządowi większość. Za umową zagłosują też posłowie największej partii opozycyjnej, czyli Labour Party, chociaż część ich członków może wyłamać się spod zapowiedzi.

Przeciwko przyjęciu rozwiązań zawartych w umowie handlowej zagłosują, co również zapowiedziane było wcześniej, członkowie Szkockiej Partii Narodowej, Liberalni Demokraci oraz Demokratyczna Partia Unionistów Arlene Foster, która współtworzy gabinet Irlandii Północnej i za sprawą swoich obecnych działań, postępuje wbrew woli, jaką w referendum wyrazili mieszkańcy Irlandii Północnej. DUP działa też w sprzeczności z wolą północnoirlandzkiego biznesu, który chce, aby ta część wyspy, miała swobodny dostęp do rynku unijnego, więc chce przyjęcia umowy handlowej. Nawiasem mówiąc, Szkocka Partia Narodowa, również działa niezgodnie z wolą Szkotów, ale w tym przypadku, chodzi o ochronę jej rynku rolnego, nie zaś o sprawy stricte polityczne, jak ma to miejsce w przypadku ugrupowania prowadzonego przez Arlene Foster.

Boris Johnson, mówiąc wczoraj o umowie handlowej, która obowiązywać ma tymczasowo, stwierdził, że na pełną ratyfikację dokumentu trzeba będzie poczekać około 2 miesięcy, ponieważ chcą go jeszcze raz, dogłębnie przeanalizować europarlamentarzyści.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters/RTE

Polska-IE: Udostępnij
Pogrzebane nadzieje?
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian